czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Światowe zapasy zbóż powinny lekko spaść na koniec sezonu

spot_img

W prognozie z 8-go marca 2024 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) pozostawił na praktycznie niezmienionym poziomie 2,809 mld ton oczekiwane światowe zbiory zbóż w trwającym sezonie 2023/24. Oznacza to poziom produkcji o 2,2% wyższy niż w sezonie 2022/23.

Cięcie globalnej produkcji zbóż paszowych zostało zrekompensowane lepszymi prognozami dla pszenicy i ryżu

Gorsze w marcu prognozy zbiorów zbóż paszowych (-2,7 mln ton – m/m) są głównie konsekwencją niższych (niż w lutym) oczekiwań w stosunku do produkcji kukurydzy (-2,3 mln ton).  Jednocześnie oczekiwane zbiory pszenicy wzrosły o 1 mln ton, a ryżu o 1,7 mln ton.

Konsumpcja zbóż przewyższy w tym sezonie produkcję

USDA podniósł w marcu swoje oczekiwania globalnej konsumpcji zbóż do rekordowego poziomu 2,815 mld ton. Korekta w górę wyniosła w tym miesiącu 2,4 mln ton, a w skali roku zużycie zbóż wzrośnie o blisko 2%. Warto zauważyć, że światowa konsumpcja zbóż powinna przewyższyć lekko (5 mln ton) poziom produkcji.

Zapasy zbóż powinny spaść minimalnie – rok do roku

Konsekwencją marcowych zmian w światowym bilansie zbóż są niższe o symboliczne 0,4 mln ton zapasy końcowe (-3,9 mln ton w lutym), szacowane na 774,7 mln ton. Po marcowej korekcie w dół, zapasy zbóż powinny obniżyć się symbolicznie (-0,4 mln ton) w stosunku do zamknięcia sezonu 2022/23.

Jednocześnie wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na komfortowym poziomie 28% (zapasy wystarczą na 100 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że blisko połowa globalnych zapasów zbóż ma być zlokalizowana jest w Chinach (212 mln ton kukurydzy i 132 mln ton pszenicy).

Trzeba zauważyć, że sytuacja w bilansie zbóż paszowych (zapasy wzrosną r/r) zdecydowanie różni się w stosunku do bilansu pszenicy i ryżu (w obu przypadkach zapsy spadną r/r).

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x