czwartek, 22 lutego, 2024

W kolejnych miesiącach ceny skupu mleka powinny powrócić do trendu spadkowego

spot_img

Według najnowszego raportu analityków banku Credit Agricole od września br. obserwowany jest silny wzrost cen produktów mlecznych na światowym rynku mleka. W przypadku rynku unijnego w największym stopniu zwiększyły się ceny serwatki, silny wzrost cen odnotowano również w przypadku masła, odtłuszczonego mleka w proszku oraz pełnego mleka w proszku.

Wyższe ceny produktów mlecznych znajdują również odzwierciedlenie na krajowym rynku mleka.

Za ożywienie na rynku mleka (wzrost cen) odpowiada wyraźne obniżenie dynamiki dostaw mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (UE, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, USA, Australia i Argentyna).

Obecnie głównym źródłem obniżenia produkcji mleka wśród największych eksporterów produktów mlecznych jest Unia Europejska, gdzie rosnąca produkcja w Niemczech i w Polsce nie jest w stanie skompensować jej silnego spadku we Francji, Holandii, Włoszech oraz Irlandii.

Popyt na produkty mleczne pozostaje słaby

Jednocześnie cały czas mamy do czynienia z osłabionym popytem na produkty mleczne. Wolumen importu wśród 10 największych światowych importerów produktów mlecznych w okresie I-VIII br. spadł o 1,4% r/r. Na uwagę zasługuje osłabienie popytu w Chinach, będących największym importerem produktów mlecznych, gdzie wolumen importu obniżył się we wspomnianym okresie o 5,7% r/r.

Podaż mleka powinna wzrosnąć w kolejnych miesiącach

Uwzględniając utrzymującą się wysoką opłacalność produkcji mleka analitycy banku spodziewają się, że w najbliższych miesiącach istnieje wysokie prawdopodobieństwo ponownego wzrostu jego światowej podaży. W warunkach nadal słabego popytu na produkty mleczne byłoby to czynnik oddziałujący w kierunku korekty i spadku cen na światowym rynku mleka.

Prognoza banku zauważa, że odnotowany w ostatnich miesiącach wzrost cen produktów mlecznych jest przejściowy i w najbliższych miesiącach powrócą one do trendu spadkowego.

W 2024 r. prognoza zakłada stopniowy wzrost światowego popytu na produkty mleczne wspierany przez zwiększenie siły nabywczej konsumentów w warunkach ożywienia wzrostu gospodarczego.

Ceny mleka powinny spadać do III kwartału 2024 roku

Analitycy Credit Agricole podtrzymują opinię, że światowy rynek mleka pozostanie w spadkowej fazie cyklu do III kw. 2024 r.

Istnieje jednak ryzyko odbicia cen w górę w związku z warunkami agrometeorologicznymi wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych oraz niepewnością dotyczącą tempa odbudowy światowego popytu na produkty mleczne, w szczególności ze strony Chin.

Biorąc pod uwagę powyższe analizy cena skupu mleka w Polsce od początku 2024 r. powróci do trendu spadkowego.

Analitycy banku prognozują, że

na koniec 2023 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 205 zł/hl, a na koniec 2024 r. ok. 200 zł/hl.

Prognoza dla krajowych cen skupu mleka

Według raportu FAO w listopadzie produkty mleczne drożały na świecie drugi miesiąc z rzędu

Indeks cen produktów mlecznych FAO wynosił w listopadzie średnio 114,2 punktu, co oznacza wzrost o 2,5 punktu (2,2 procent) w porównaniu z październikiem, co oznacza drugi z rzędu miesięczny wzrost, ale nadal jest o 23,2 punktu (16,9 procent) niższy w porównaniu z wartością sprzed roku.

W listopadzie międzynarodowe notowania cen masła i odtłuszczonego mleka w proszku wzrosły, odzwierciedlając wysoki popyt importowy ze strony odbiorców z Azji Północno-Wschodniej, ograniczone zapasy i zwiększony popyt wewnętrzny przed feriami zimowymi w Europie Zachodniej.

Te same czynniki podniosły ceny pełnego mleka w proszku, jednak stale ograniczony popyt ze strony odbiorców azjatyckich w połączeniu ze stałą działalnością produkcyjną w Oceanii ograniczył wzrost miesiąc do miesiąca.

Do wzrostu światowych cen produktów mlecznych przyczyniło się także osłabienie dolara amerykańskiego względem euro.

Z kolei światowe ceny sera w dalszym ciągu spadały w związku z dużą dostępnością produktów przeznaczonych na eksport, zwłaszcza sera cheddar, pomimo sezonowych ograniczonych dostaw mleka w Europie Zachodniej.

Źródło: Credit Agricole, FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x