sobota, 24 lutego, 2024

Ukraina – Wyższe szacunki zbiorów zbóż dzięki rekordowym plonom, wolniejszy niż rok temu eksport

spot_img

Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy zaktualizowało w grudniu prognozę produkcji zbóż, zwiększając ją do 59,7 mln ton. Wielkość zbiorów roślin oleistych pozostała na niezmienionym poziomie 21,6 mln ton. Tym samym prognoza całkowitego zbioru brutto zbóż i roślin oleistych w 2023 roku wzrosła do 81,3 mln ton wobec 79,1 mln ton według październikowych szacunków.

Według wstępnych szacunków resortu w 2023 roku na Ukrainie zebranych zostało:
– 22,2 mln ton pszenicy,
– 5,8 mln ton jęczmienia,
– 30,1 mln ton kukurydzy.

Jeśli chodzi o rośliny oleiste, prognoza zbiorów słonecznika utrzymała się na poziomie 13 mln ton, soi – 4,6 mln ton. Zakończono zbiory rzepaku to ponad 4 mln ton. 

Średni plon zbóż na rekordowym poziomie

Wzrósł także poziom plonu ziarna (razem) – do 54,7 t/ha. To rekordowy wskaźnik dla Ukrainy, wcześniej najwyższy poziom plonów zbóż odnotowano w 2021 roku (53,6 t/ha).

Było to przyczyną, po raz kolejny, zrewidowania wielkości tegorocznej produkcji.
W szczególności zwiększyła się produkcja kukurydzy z 28,5 mln ton do ponad 30 mln ton.

Powierzchnia upraw zbożowych spadła rok do roku

Ministerstwo przypomniało także, że łączna powierzchnia zasiewów zbóż jarych i ozimych w tym roku była o 980 tys. ha mniejsza niż w roku ubiegłym i wyniosła 10,895 mln ha.

Co ciekawe, grudniowa prognoza USDA dla Ukrainy jest nawet nieco wyższe od tej krajowej. Amerykanie zakładają, że Ukraina wyprodukowała 30,5 mln ton kukurydzy (+3,5 mln ton r/r) i 22,5 mln ton pszenicy (+1 mln ton r/r).

Tempo eksportu zbóż z Ukrainy spadło o ponad ¼ rok do roku

Według stanu na 15 grudnia w sezonie 2023/2024 z Ukrainy wyeksportowano 15 mln 289 tys. ton zbóż i roślin strączkowych, czyli o 4,7 mln ton mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. W tym eksport ukraińskiej pszenicy wyniósł 6,5 mln ton, czyli o 925 tys. ton mniej niż w roku ubiegłym. Eksport ukraińskiej kukurydzy wyniósł 7,7 mln, czyli o 3,2 mln ton, mniej niż w roku ubiegłym. Ukraińscy rolnicy wyeksportowali także 933 tys. ton jęczmienia i 0,9 tys. ton żyta.

Źródło: Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy, USDA

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x