czwartek, 22 lutego, 2024

Notowania unijnych kontraktów na zboża wróciły na listopadowe minima

spot_img

Na giełdzie Euronext-Paryż pszenica, kukurydza i rzepak straciły na wartości w tygodniu kończącym się 15-go grudnia. Po dwóch tygodniach wzrostowych wyceny obu zbóż w ekspresowym tempie wróciły w okolice minimów z końca listopada.

Rosja nadal dominuje na rynku eksportowym pszenicy

Na międzynarodowym rynku zbóż widać wprawdzie ożywienie popytu na pszenicę, jednak olbrzymią większość przetargów wygrywa nadal Rosja. W tym kontekście unijnym, a zwłaszcza francuskim dostawcom nie pomaga drożejące euro.

Euro zyskuje na wartości w stosunku do dolara

Rozjechanie się perspektyw kształtowania polityki pieniężnej w USA i w Europie wywołało skokowe umocnienie euro w stosunku do dolara w minionym tygodniu. Kurs eurodolara ponownie zbliżył się do 1,10 w czwartek, czyli 4-miesięcznego szczytu z końca listopada. Jest to konsekwencją oczekiwań rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w USA znacznie wcześniej niż w strefie euro.

Unijne zboża muszą szukać swojej konkurencyjności

W konsekwencji pszenica z dostawą w marcu potaniała o 7,5 euro (-3,3%) w tygodniu kończącym się 15-go grudnia wracając w pobliże długookresowego dołka z końca listopada.

Kukurydza naśladuje zachowanie pszenicy, a wycena serii marcowej wróciła poniżej 200 eur/t.

Rzepak również taniał z powodu rosnącego kursu wymiany euro do dolara. Termin dostawy w lutym 2024 r. spadł w miniony czwartek poniżej 430 euro/t – najniżej od 10 listopada. Piątkowa sesja zamknęła się ceną 431 euro/t.

Giełda w Chicago:

Gwałtowny spadek indeksu dolara, dzięki planowanemu rozpoczęciu cięcia stóp procentowych przez FED w 2024 r., stanowi wsparcie dla szerokiego sektora towarowego. Towary wyceniane w usd stają się tańsze, co zachęca importerów, ale też kapitał spekulacyjny do kupowania kontraktów giełdowych w Chicago.

Przecena dolara wsparła wzrosty w Chicago w II części tygodnia

Taniejący w drugiej części minionego tygodnia dolar wywołał odbicie notowań kontraktów za oceanem i pomógł amerykańskiej pszenicy oraz kukurydzy ograniczyć do ułamka procenta straty z początku tygodnia.

Jednocześnie soja korzystała dodatkowo z dziennych raportów o sprzedaży eksportowej, a wszystkim trzem kontraktom amerykańskim pomogły czwartkowe (tygodniowe) dobre dane o zamówieniach eksportowych.

USA – zamówienia eksportowe netto w tygodniu 01-07.12.2023:

  • Pszenica: 1,49 mln ton (większość kupiły Chiny);
  • Kukurydza: 1,419 mln ton;
  • Soja: 1,084 mln ton.

Pogoda w Brazylii i polityka w Argentynie będą wpływać na ceny w najbliższym czasie

Handlujący kukurydzą i soją w dalszym ciągu zwracają uwagę na sytuację w Ameryce Południowej, zarówno na pogodę i warunków upraw w Brazylii, jak i na zmiany w polityce eksportowej w Argentynie (nowy prezydent). W obu przypadkach nadal utrzymuje się duża niepewność.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste:

Rzut oka na wykresy (najbliższa seria futures na 15.12.2023):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: www.barchart.com

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x