czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Początek rewolucji żywnościowej? Hiszpania rozpoczęła budowę największej farmy jadalnych owadów

spot_img

Hiszpańska firma biotechnologiczna Tebrio wpisuje się w przyszłość produkcji białka, rozpoczynając budowę największej na świecie farmy jadalnych owadów. Obszar o imponującej powierzchni 90 tys. m2, równy 12 boiskom piłkarskim, zostanie przeznaczony na hodowlę mącznika młynarka (Tenebrio molitor). Zgodnie z informacjami podanymi przez dziennik „ABC”, farma zatrudni 250 osób i planuje roczną produkcję na poziomie 100 tys. ton.

Owady w żywności. UE zatwierdziła spożycie

Wprowadzenie jadalnych owadów na europejski rynek żywnościowy miało miejsce w 2021 r., gdy Unia Europejska zatwierdziła pierwsze spożycie tego nietypowego źródła białka. Zdaniem ONZ i FAO, do 2030 r. świat będzie musiał sprostać wyzwaniu braku co najmniej 40 proc. białka, co stanowi około 60 mln ton. Tradycyjne źródła białka pochodzenia zwierzęcego nie będą w stanie zaspokoić rosnącego zapotrzebowania na żywność.

“Budowa wielkiej farmy jadalnych owadów stawia Hiszpanię w czołówce sektora o wielkim potencjale przyszłości, produkującego alternatywne białko i pozwalającego na uwolnienie milionów hektarów ziemi uprawnej” – podkreślił dyrektor ds. komunikowania w Tebrio Francisco Garcia w rozmowie z „ABC”.

Mącznik młynarek jako alternatywa białka

Mącznik młynarek, jako alternatywa białka, to chrząszcz z rodziny czarnuchowatych. Choć występuje zazwyczaj w niehigienicznie utrzymywanych magazynach zboża i mąki, larwa tego owada dostarcza wysokiej jakości białka i nienasyconych tłuszczów. Jego przewagą jest to, że osiąga dojrzałość w zaledwie kilka dni.

W obecnej fazie rozwoju projektu firma Tebrio proponuje wykorzystanie owadów jako paszy dla zwierząt, zwłaszcza dla świń i drobiu. Chitynowa skorupa mącznika młynarka znalazła zastosowanie w bioprzemyśle, do produkcji biodegradowalnych tworzyw sztucznych. Ponadto owad może być używany w przemyśle farmaceutycznym, biomedycznym, tekstylnym, a nawet do produkcji nawozów organicznych.

50 bilionów owadów do 2030 r

Według prognoz „Eurogrupy na rzecz Zwierząt”, do 2030 r. planuje się wyhodowanie aż 50 bilionów tych owadów, co uczyni je „najliczniejszym żywym inwentarzem na świecie”. Co o tym sądzicie? Czy alternatywne źródła białka staną się kluczowym elementem globalnej strategii żywnościowej?

źródło: RMF FM

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x