środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Ogromny protest niemieckich rolników w Berlinie. Rząd chce obniżyć dopłaty do paliwa rolniczego

spot_img

Dziś setki niemieckich rolników zebrało się w samym sercu Berlina, aby wyrazić swój sprzeciw wobec planowanych obniżek dopłat do oleju napędowego wykorzystywanego w rolnictwie. To odpowiedź na porozumienie osiągnięte przez przywódców trójpartyjnej koalicji kanclerza Olafa Scholza, które ma na celu załatanie dziury w budżecie kraju w wysokości 17 miliardów euro.

Rząd chce obniżyć dopłaty do paliwa, aby naprawić dziurę w budżecie

W minionym tygodniu kanclerz Scholz oraz przywódcy koalicji ogłosili środki mające na celu pokrycie deficytu budżetowego. Wśród zaproponowanych działań znalazło się zmniejszenie dotacji szkodliwych dla klimatu oraz ograniczone cięcia w wydatkach niektórych ministerstw. Konieczność podjęcia jakichkolwiek kroków wynikała z decyzji niemieckiego sądu najwyższego, który unieważnił wcześniejszą decyzję o przeznaczeniu 60 miliardów euro na łagodzenie skutków pandemii Covid-19. Początkowo te środki miały być przeznaczone na działania wspierające walkę ze zmianami klimatycznymi i modernizację kraju. Niestety, taki manewr był sprzeczny z rygorystycznymi limitami zwiększania zadłużenia, narzuconymi Niemcom.

Rolnicy nie mają alternatywy. Będzie masowy opór!

Zmiany obejmują zmniejszenie ulg podatkowych na rolniczy olej napędowy oraz zniesienia zwolnienia z podatku samochodowego dla pojazdów rolniczych. Wyjątkowo głośnym głosem protestu jest minister rolnictwa, Cem Özdemir, który w rozmowie z telewizją ARD podkreślił, że rolnicy „nie mają alternatywy” dla oleju napędowego. 

Związek Rolników żąda od rządu rezygnacji z tych planów. Jeśli tak się nie stanie, w styczniu rozpocznie się „masowy opór” – powiedział prezes stowarzyszenia Joachim Rukwied.

Protest rolników pod Bramą Brandenburską 

W poniedziałek rolnicy wjechali do samego serca Berlina, zatrzymując się przed Bramą Brandenburską w wyrazie protestu. Wiceprezydent Robert Habeck, reprezentujący Partię Zielonych, ostrzegł przed zakłócaniem porozumienia budżetowego z zeszłego tygodnia. Stanowczo stwierdził, że ci, którzy chcą odwołać zaplanowane cięcia, muszą znaleźć finansowanie, które zyska akceptację wszystkich.

„Jako politycy, mamy obowiązek dostarczenia kompleksowego rozwiązania” – powiedział Habeck dla niemieckiej agencji informacyjnej dpa. „Nie możemy uchylać się od odpowiedzialności, jednocześnie wskazując tylko, gdzie nie powinno się szukać oszczędności”.

To nie jedynie fiasko rządzących. Ministerstwo Gospodarki Habecka spotyka się z krytyką ze strony koalicji rządzącej, zwłaszcza w kontekście nagłego zniesienia dotacji na zakup nowych samochodów elektrycznych, które pierwotnie miały obowiązywać do końca przyszłego roku. W sobotę ministerstwo ogłosiło, że po niedzielnym wieczorem nie będą przyjmowane żadne nowe wnioski.

źródło: thelocal.de; nationalpost.com; voiceofeurope.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x