poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

„Bez rolników, bez żywności, bez przyszłości”: Niemieccy rolnicy rozpoczęli tydzień ogólnokrajowych protestów 

spot_img

W Berlinie i innych częściach Niemiec wzburzenie rolników osiągnęło punkt kulminacyjny. Nowy tydzień rozpoczął się od ogólnokrajowego protestu rolników w odpowiedzi na rządowe plany ograniczenia dotacji dla sektora rolnictwa. Konwoje traktorów zablokowały kluczowe trasy komunikacyjne.

Protest rolników w Berlinie – rolnicy nie godzą się na planowane podwyżki podatków

Zdjęcia i relacje z protestu obiegają teraz media społecznościowe, ukazując traktory i ciężarówki utrudniające ruch w stolicy. Główna aleja prowadząca do Bramy Brandenburskiej została sparaliżowana przez konwój traktorów.

Raporty policyjne potwierdzają, że blokady drogowe i zjazdy z autostrad wystąpiły w różnych częściach kraju, co wywołało chaos w godzinach porannego szczytu. Rolnicy, deklarujący, że ich gospodarstwa stoją w obliczu bankructwa, ogłosili plany blokady głównych szlaków komunikacyjnych przez cały tydzień.

W wywiadzie udzielonym w poniedziałek, Joachim Rukwied, szef niemieckiego stowarzyszenia rolników DBV, apeluje o zrozumienie ze strony społeczeństwa. „Nie chcemy stracić wsparcia i solidarności, jakie otrzymaliśmy od dużej części społeczeństwa”, mówił, dodając, że rolnicy nie godzą się na planowane podwyżki podatków dla ich sektora.

Reakcja rolników w poprzednim tygodniu zmusiła koalicję kanclerza Olafa Scholza do niespodziewanych zmian w projekcie budżetu na 2024 rok. Planowane cięcia dotacji mają zostać zastąpione redukcją o 40% w bieżącym roku, 30% w 2025 roku, a całkowite wsparcie ma zakończyć się w 2026 roku. Rząd wycofał również plany zniesienia preferencyjnego traktowania w podatku od pojazdów w leśnictwie i rolnictwie.

Mimo wprowadzonych zmian, rolnicy z Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników uważają, że to sytuacja zaszła za daleko. Zdecydowali się utrzymać plany protestów na ten tydzień. Clemens Fuest, szef Instytutu Ekonomicznego Ifo, zwrócił uwagę, że rządowe zmiany podatkowe były zbyt obciążające dla rolników. Nie uwzględniły one wystarczająco trudności, z jakimi branża rolnicza musiała zmierzyć się w ostatnich latach.

Nasz zespół redakcyjny również wyruszył na miejsce protestu rolników w Berlinie. Będziemy na bieżąco informować o wydarzeniach.

źródło: reuters; euractiv; euronews

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x