niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Kontrakty giełdowe na zboża i oleiste taniały w I tygodniu 2024 roku

spot_img

Na zamknięciu piątkowej (05.01.2024) sesji pszenica z terminem dostaw na marzec 2024 r. spadła o 0,50 euro/t do 220,75 euro/t, natomiast kontrakt na maj 2024 r. obniżył się o 0,25 euro/t do 225,50 euro/t. Kukurydza z dostawą na marzec 2024 r. straciła na wartości o 0,50 eur/t do 196,75 eur/t, termin dostawy na czerwiec 2024 r. spadł o 0,75 eur/t do 203 eur/t.

Ceny unijnej pszenicy stabilizują się na niskim poziomie, a kukurydza zalicza nowe minima kontraktu

W skali minionego tygodnia obydwa zboża z najbliższym terminem realizacji potaniały o ok. 2 euro (1%). W przypadku marcowej serii pszenicy oznacza to próbę stabilizacji w okolicy 220 euro/t. Jednocześnie kukurydza kontynuuje trend spadkowy, a termin z dostawą w marcu wyceniany jest najniżej w historii notowań tej serii.

Ożywienie popytu międzynarodowego nie pomaga na razie unijnej pszenicy, ponieważ większość kupujących zaopatruje się w Rosji i na Ukrainie.

Nadzieją na wzrost cen może być jednak spadek areału zasiewów pszenicy ozimej na Zachodzie Europy, a co za tym idzie oczekiwanej produkcji.

W Paryżu rzepak tanieje śladem przecen kanadyjskiej canoli i amerykańskiej soi

Kontrakt na rzepak z dostawą w lutym potaniał w minionym tygodniu o blisko 16 euro do 422,25 euro/t na zamknięciu piątkowej sesji. Są to najniższe od 10 tygodni poziomy notowań tej serii. Presja spadkowa widoczna w Paryżu wynika z przecen na rynku soi i z najniższych od 3 lat wycen kanadyjskiego rzepaku.

Rynek koncentruje się na Ameryce Południowej

Uczestnicy rynku śledzą teraz pogodę i prognozy zbiorów kukurydzy i soi w Ameryce Południowej. O ile produkcja obu upraw w Argentynie wróci do wysokiego poziomu po katastrofalnej suszy sprzed roku, to zbiory w Brazylii nie będą rekordowe, na co liczyli analitycy. Susza dotknęła niektóre regiony Brazylii, prowadząc do cięcia szacunków produkcji. Jednak pogoda poprawiła się w ostatnim okresie, a prognozy zapowiadają dalsze deszcze w dotkniętych suszą regionach.

Zbiory soi w Brazylii nie będą rekordowe, ale drugie w historii

Licząca się globalna firma doradcza StoneX obniżyła prognozę produkcji soi w Brazylii w sezonie 2023/24 do 152,8 mln ton z potencjalnego rekordu 161,9 mln ton. Przyczyną ma być brak wystarczających opadów na ważnych obszarach upraw. Mimo to eksport brazylijskiej soi oceniany jest na 95,5 mln ton, czyli powinien być zbliżony do rekordu z poprzedniego sezonu.

Styczniowe kontrakty terminowe na soję spadły o 12,3 centów do 12,50 dolara za buszel, co jest najniższym poziomem od połowy czerwca 2023 roku.

Kontrakty na amerykańską kukurydzę zaliczają nowe minima

W Chicago kontrakt marcowy na kukurydzę spadł na zamknięciu tygodnia w okolice 4,60 usd za buszel, co jest najniższym poziomem od czasu rozpoczęcia kwotowań serii na marzec 2024.

Ceny amerykańskiej kukurydzy spadają, pod presją rekordowych zbiorów przy słabym popycie eksportowym. Oczekuje się, że zapasy na koniec tego sezonu wzrosną w USA aż o 56% – r/r.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste:

Rzut oka na wykresy (najbliższa seria futures na 05.01.2024):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: www.barchart.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x