wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Ile wyniesie zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 r?

spot_img

Ile wyniesie zwrot akcyzy do paliwa w 2024 r? W środę opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Co przewiduje projekt?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024

Zgodnie z projektem rozporządzenia, rolnicy w Polsce otrzymają zwrot akcyzy od każdego litra oleju napędowego używanego do produkcji rolnej w 2024 roku. Projekt ten opiera się na ustalonej w projekcie ustawy budżetowej na ten rok kwocie 1 miliarda 663 milionów złotych, przeznaczonej na zwrot podatku akcyzowego i jego wypłatę. Zgodnie z uzasadnieniem projektu rozporządzenia, stawka zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego wyniesie 1,46 złotegoW 2023 stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze wynosi 1,20 zł/l.

Ograniczenia w zakresie zwrotu podatku akcyzowego

Projekt rozporządzenia wprowadza także pewne ograniczenia w zakresie zwrotu podatku akcyzowego. Zgodnie z danymi uwzględnionymi w projekcie, powierzchnia użytków rolnych, na które producenci rolni mogą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego używanego do produkcji rolnej, nie powinna przekroczyć 90 procent powierzchni użytków rolnych objętych systemem jednolitych płatności obszarowych. Ograniczenie to ma na celu zapewnienie, że zwrot podatku akcyzowego będzie kierowany głównie do rolników, którzy rzeczywiście prowadzą działalność rolniczą na swoich gruntach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zwrot podatku akcyzowego odbywa się co sześć miesięcy na podstawie wniosków złożonych przez producentów rolnych do odpowiednich władz, takich jak wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wnioski te muszą być poparte fakturami lub ich kopiami, a także dokumentem wydanym przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


źródło: INFOR

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x