czwartek, 30 maja, 2024
spot_imgspot_img

Mąka ze świerszczy trafi do europejskich produktów spożywczych. Jest decyzja KE

spot_img

Po larwach i szarańczy zjemy też świerszcze. Acheta domesticus, nieszkodliwy świerszcz domowy, zagości na naszych stołach. Zielone światło dla jej handlu pochodzi od Unii Europejskiej, która dopuściła ją do obrotu jako nową żywność, w postaci częściowo odtłuszczonego proszku jako mąki ze świerszczy.

zdj:pixabay

Mąka ze świerszczy. Gdzie ją znajdziemy?

Komisja Europejska pozytywnie rozpatrzyła wniosek złożony w 2019 roku przez firmę Cricket One. Unia Europejska dopuściła stosowanie mąki w różnych produktach spożywczych, w tym chlebie, krakersach, paluszkach chlebowych, batonach zbożowych, herbatnikach, suchych produktach makaronowych nadziewanych i nienadziewanych, sosach, z roślin strączkowych i warzyw, w pizzy, produktach makaronowych, serwatce w proszku, substytutów mięsa, zup, a nawet napojów piwnopodobnych, wyrobów czekoladowych, przekąsek innych niż chipsy oraz w przetworach mięsnych, przeznaczonych dla ogółu społeczeństwa.

Mąka ze świerszczy to nie wszystko

Zgoda pojawiła się zaraz po wydaniu opinii naukowej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), który zweryfikował i zatwierdził bezpieczeństwo mąki ze świerszczy. EFSA zatwierdziła również proces produkcji mąki, który obejmuje 24-godzinny okres postu dla owadów, zanim zostaną zamrożone, umyte, poddane obróbce termicznej, ekstrakcji oleju i ostatecznie przekształceniu w wysuszony proszek.

Marsz świerszczy domowych do europejskich kuchni nie zakończy się sam. 6 stycznia Komisja Europejska zatwierdziła również wprowadzenie na rynek konsumencki mrożonych, past, suszonych i sproszkowanych larw Alphitobius diaperinus, zwanych też czarnym chrząszczem ściółkowym. EFSA uznał również larwy mącznika młynarka za bezpieczne i w zatwierdzonych formach są one obecnie dopuszczone jako składniki kilku produktów spożywczych przeznaczonych dla ogółu populacji. Proszek z larw mącznika młynarka znajdzie również zastosowanie jako dodatek do żywności.

Żywność zawierająca produkty owadów będzie wymagała odpowiednich etykiet 

Niektórzy badacze uważają, że te produkty spożywcze mogą powodować reakcje u konsumentów uczulonych na skorupiaki, mięczaki i roztocza. Oprócz powyższych zatwierdzeń, do Unii Europejskiej złożono osiem innych wniosków dotyczących pokarmów dla owadów, które są obecnie w trakcie oceny.

Wyjaśniła to specjalna strona internetowa Komisji Europejskiej„ konsumpcja owadów (…) pozytywnie wpływa na środowisko oraz zdrowie i źródła utrzymania”. Władza wykonawcza UE zauważyła również, że owady„ Są wysoce pożywnym i zdrowym źródłem pożywienia o wysokiej zawartości tłuszczu, białka, witamin, błonnika i minerałów. Dlatego są alternatywnym źródłem białka ułatwiającym przejście na zdrową i zrównoważoną dietę”.

Nowe regulacje zaczną obowiązywać pod koniec miesiąca, a dokładnie 24 stycznia

źródło: ec.europea.com

Napisz komentarz

3.8 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Robaki dla robaków. Jedynym sposobem na powstrzymanie tych szaleńców jest przerobienie ich na mączkę właśnie!

Mira
Mira
1 rok temu

Globaliści obeciali, że ludzie będą jesc m.in robale, które wprowadza pod przykrywką rzekomej troski. A głupi lud to kupuje i nie widzi w tym nic złego.

Iza
Iza
1 rok temu

Są wysoce pożywnym i zdrowym źródłem pożywienia o wysokiej zawartości tłuszczu, białka, witamin, błonnika i minerałów. Dlatego są alternatywnym źródłem białka ułatwiającym przejście na zdrową i zrównoważoną dietę”.

globaliści niech sami to żrą skoro to takie zdrowe a ludziom niech dadzą spokój. Proste.
I niech ludzie wiedzą że jak „oni” coś dają to znaczy że jest zatrute .
Te szumowiny nie podzieliliby się czymś dobrym…
Weźcie to pod uwagę !!!!!!!!

Ania
Ania
1 rok temu

Ohyda. Nie będę jeść robali.

Janina
Janina
1 rok temu

No to mamy !brakuje słów do jakich lat ja dożylam!

Stefan
Stefan
1 rok temu
Reply to  Janina

A gdybys jadla je wczesniej pozylabys dluzej

Konrad
Konrad
1 rok temu

Pojebało ich. Pozdrawiam cieplutko

Obiektywnie 28
Obiektywnie 28
1 rok temu

Tak się dzieje gdy sekciarze psychopaci i socjopaci dostają się do władzy

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

8
0
Would love your thoughts, please comment.x