czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Stopy procentowe pozostały bez zmian, co należy uznać za racjonalną decyzję

spot_img

W środę, po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP), została ogłoszona decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych. Tym razem RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,75%. Większość ekonomistów spodziewała się dalszego cięcia stóp, co ciekawe również tych sprzyjających opozycji.

RPP cięła mocno stopy we wrześniu i październiku

Warto przypomnieć, że Rada Polityki Pieniężnej dokonała we wrześniu i październiku dwóch obniżek stóp łącznie o 1%. Szczególnie wrześniowa obniżka o 0,75% była mocno kontrowersyjna. NBP, a raczej prezes Glapiński, ewidentnie włączył się swoim działaniem w kampanię wyborczą rządzących. Wcześniejsze obniżki stóp procentowych w Polsce były tłumaczone spowolnieniem gospodarczym i spadającą inflacją. Na początku listopada sytuacja zewnętrzna nie uległa istotnej poprawie (surowce energetyczne są drogie), a wstępny odczyt inflacji październikowej (6,5% r/r) w Polsce został zafałszowany przez zaniżone ceny paliw.

Spełnienie obietnic wyborczych nie pomoże w walce z inflacją

Dodatkowo, realizacja wielu obietnic wyborczych (podwyżki dla budżetówki, wzrost płacy minimalnej i kwoty wolnej od podatku, itp) spowoduje napływ olbrzymich ilości pieniędzy na rynek, podniesie koszty pracy. Trzeba jeszcze wspomnieć o możliwym uwolnieniu cen energii elektrycznej i przywrócenie VAT na żywność. Wszystko to musi przełożyć się na wzrost cen usług i towarów.

Trzeba przypomnieć, że cel inflacyjny NBP to 2,5%, a głównym zadaniem Rady Polityki Pieniężnej jest dbanie o niskie i stabilne ceny. RPP przypomniała sobie o tym dopiero po przegranych przez PIS wyborach.

Źródło: RPP

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x