czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Rekordy plonowania okopowych. Ile t/ha ziemniaków i buraków cukrowych zebrano w 2023 roku?

spot_img

Firmy z obszaru obsługi rolnictwa prześcigają się w osiąganiu coraz wyższych wyników plonowania u swoich klientów. W trudnym pod względem przebiegu pogody sezonie 2023 ustanowiono nowe rekordy w plonie ziemniaków oraz buraków cukrowych. Swoimi wynikami pochwaliły się firmy PROCAM oraz Chemirol. Ile plonowały rekordowe plantacje okopowych?

Uprawa ziemniaków na rekord

Tegoroczny rekord plonowania ziemniaków w Polsce został ustanowiony 13 października w Gospodarstwie Rolnym Roberta Witkowskiego w miejscowości Biskupice/k. Radziejowa. Redakcja Agro Profilu miała okazję wizytować gospodarstwo podczas sezonu wegetacyjnego, o czym przeczytać mogli państwo w sierpniowym wydaniu miesięcznika Agro Profil. 

W gospodarstwie pana Roberta Witkowskiego ustanowiono zarówno rekord województwa kujawsko-pomorskiego, jak i rekord Polski w klasie największy plon ziemniaka z hektara.

Zbiory nadzorowała Kancelaria Rekordów, a rekordowy plon ziemniaka wyniósł 79,84 t/ha odmiany Camelia. To odmiana średniowczesna o bardzo żółtym miąższu i skórce, nadająca się do długiego przechowywania. W agrotechnice i prowadzeniu plantacji rolnikowi doradzali agronomowie firmy PROCAM.

137 ton z hektara – nowy rekord w plonowaniu buraków cukrowych

Rekordowy plon buraków cukrowych osiągnięto z kolei w woj. wielkopolskim, w miejscowości Łagwy na terenie gospodarstwa rolnego Państwa Justyny i Przemysława Galas. Zbiór został przeprowadzony 28 października 2023 r., w asyście sędziego z Biura Rekordów, ustanawiając tym samym nowy Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego z wynikiem 137,25 t/ha w przeliczeniu na 16% polaryzacji.

Wykopany plon był transportowany do cukrowni w Opalenicy, gdzie następowało ważenie i pomiar zawartości cukru. Plon netto II buraka cukrowego (po oczyszczeniu), dostarczonego do cukrowni w dniu 28.10.2023 r, to 140,27 t/ha, przy polaryzacji 15,7%.

W prowadzeniu plantacji doradzali eksperci firmy Chemirol w ramach programu „Idę po Rekord”. Warto zaznaczyć, że dotychczasowy Rekord Polski wynosił 112,11 t/ha i również został osiągnięty u Klienta firmy Chemirol.

Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x