niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Niebieska Rewolucja – Azot prosto z powietrza?

spot_img

3 marca b.r. PUH Chemirol zorganizował konferencję prasową, na której został zaprezentowany mikrobiologiczny produkt BlueN®. Producentem produktu jest Corteva Agriscience, natomiast wyłącznym dystrybutorem na terenie naszego kraju jest PUH Chemirol.

Idę po Rekord!

Przy okazji spotkania została przedstawiona strategia firmy, której celem jest przekazywanie wiedzy.

Na wielu szczeblach rozwoju opieramy się na współpracy z Uczelniami Wyższymi czy jednostkami badawczymi. Jesteśmy dumni, że oferujemy produkty sprawdzone, bezpieczne, a co najważniejsze kompleksowe do obsługi nowoczesnego rolnictwa. Inwestycje w wiedzę i rozwój, które są odpowiedzią na ciągle zmieniające się potrzeby na rynku umacniają naszą firmę na pozycji lidera w branży rolniczej w kraju – mówił dr Rafał Sobieszczański, zastępca dyrektora ds. Zarządzania Wiedzą.

Przykładem jest autorski program – IDĘ PO REKORD, który umożliwia uzyskanie rekordowych plonów w gospodarstwie. Program dedykowany jest do rolników, którzy uprawiają rzepak, zboża, kukurydzę oraz buraki cukrowe. Ideą programu jest dostarczenie kompleksowej wiedzy i uzyskanie rekordowych plonów.

Azot prosto z powietrza?

BlueN® to produkt wspierający odżywianie roślin azotem, który zawiera bakterie Methylobacterium Symbioticum SB00023/3T (bakterie endofityczne), które w odróżnieniu od innych bakterii wiążących azot, zasiedlają część nadziemną roślin. Asymilacja azotu odbywa się poprzez liście, przy użyciu nitrogenazy. Obecność tych bakterii korzystnie wpływa na wzrost oraz rozwój przez cały cykl wegetacji dostarczając azot z powietrza, niezależnie od ilości azotu dostępnego w glebie.

Działanie BlueN®

Źródło: mat. prasowe

Preparat stosuje się nalistnie, wnika on do roślin przez otwarte aparaty szparkowe w liściach, a następnie przemieszcza się wewnątrz tkanek rośliny, docierając w pobliże fotosyntezujących komórek. BlueN® wykorzystuje azot atmosferyczny (N₂) i przetwarza go na jony amonowe (NH₄⁺) przy użyciu nitrogenazy. Azot atmosferyczny jest wykorzystywany przez roślinę do syntezy związków białkowych lub magazynowany w postaci glutaminy – aminokwasu zapasowego. Źródłem energii dla bakterii jest metanol wytwarzany jako produkt uboczny rozkładu pektyn zawartych w ścianach komórkowych roślin. Proces ten przebiega w trakcie wzrostu roślin.

Kiedy wykonać zabieg?

Kiedy aparaty szparkowe roślin są otwarte (zgodnie z etykietą producenta zabiegi zalecamy wykonywać w godzinach porannych), rośliny są w intensywnej fazie wzrostu (produkują metanol, który jest paliwem dla bakterii) i w temperaturze powietrza 10-25°C. Bakterie żyją na roślinie żywej. Produktu nie podajemy na rośliny zwiędnięte, ponieważ wówczas aparaty szparkowe są zamknięte – mówił dr Marek Reich, który współpracuje z PUH Chemirol.

Źródło: mat. prasowe

Stosując BlueN® utrzymacie potencjał plonowania roślin przy mniejszej dostępności azotu z nawozów mineralnych, oraz zwiększenie plonowania przy pełnej dawce azotu mineralnego. Stosując Methylobacterium można dostarczyć roślinie co najmniej 30 kg dodatkowego azotu, który jest szybko wbudowywany w aminokwasy. W uprawach o dłuższym okresie wegetacji oraz przy sprzyjających warunkach, możemy dostarczyć nawet 50-100 kg dodatkowego azotu! Azot pobrany z powietrza nie jest uwzględniany w bilansie nawożenia azotem. Produkt można stosować w gospodarstwach ekologicznych.

Zwiększająca się liczba ludności niesie za sobą coraz większe zapotrzebowanie na produkty rolne. Sytuacja ta zmusza do poszukiwania metod zwiększających wydajność produkcji upraw roślinnych. W dobie wysokich cen nawozów azotowych rolnicy szukają alternatyw, aby zmniejszyć koszty produkcji, równocześnie nie stracić na plonowaniu roślin.

Źródło: mat. prasowe

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x