czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Cena pszenicy w porcie spadła o 250 zł/t

spot_img

W środę rano pszenicę z dostawą do portów można było sprzedać za 1850 zł/t, czyli o 250 zł taniej niż w poniedziałek. Duży spadek ceny w kraju wynika z wtorkowego załamania notowań tego zboża w Chicago oraz na giełdzie w Paryżu.  W środę sesja nocna w Chicago jest nadal spadkowa, ale unijny kontrakt na pszenicę zyskuje lekko w południe.  O ostatecznym zamknięciu sesji zdecydują zapewne Amerykanie i dane zawarte w miesięcznych prognozach USDA (18:00 naszego czasu).

Notowania pszenicy w Paryżu mocno spadły we wtorek za giełdą w Chicago. Spadek był wspierany przez mniejsze zainteresowania zakupami pszenicy przez światowych importerów. Po sześciu sesjach wzrostowych wreszcie nastąpiła korekta spadkowa pszenicy na giełdzie w Chicago. Inwestorzy postanowili zrealizować zyski przed dzisiejszą publikacją miesięcznych prognoz podaży i popytu przez Amerykański Departament Rolnictwa (USDA).

Decyzja o nałożeniu embarga na import rosyjskiej ropy przez USA i Wielką Brytanię wspierała dalsze wzrosty notowań tego surowca. Drożejąca ropa oraz brak podaży oleju słonecznikowego (Rosja i Ukraina odpowiada za 80% światowego eksportu) ciągną w górę oleje roślinne (historyczne maksima) i nasiona oleiste. Korzysta z tego rzepak, który jest rekordowo drogi, w we wtorek przekroczył nawet 900 eur/t (zamknął dzień kilkanście euro niżej).

Notowania majowego kontraktu na unijną rzepak (eur/t) – środa, godzina 11:00

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż, PHUStart

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x