poniedziałek, 26 lutego, 2024

Eksport zbóż koleją z Ukrainy jest możliwy. Czy ceny spadną?  

spot_img

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała o możliwości wznowienia eksportu produktów rolnych drogą kolejową powołując się na agencję informacyjną Reuters. Uwolnienie zamkniętego obecnie transportu zbóż może obniżyć ceny skupu. 

Koleje w stanie gotowości

Jak czytamy na stronie KIPDIP państwowe Koleje na Ukrainie wydały oświadczenie o gotowości do pilnego zorganizowania eksportu produktów rolnych koleją z powodu zamknięcia portów czarnomorskich. Zboża z Ukrainy miałyby zostać przetransportowane na granicę z Rumunią, Węgrami, Słowacją i Polską skąd byłyby kierowane do portów i hubów logistycznych państw europejskich. 

Do eksportu wymagane są licencje 

Jednocześnie Ukraina wprowadziła licencje eksportowe (rezolucja rządu) na ważne produkty rolne, jak na przykład: pszenicę, kukurydzę, olej słonecznikowy, drób i jaja. Przypomnijmy, że udział ukraińskiego zboża w światowym rynku wynosi 11% a oleju słonecznikowego 55%. Zamknięcie eksportu na skutek wojny spowodowało nagły wzrost cen zbóż do niespotykanych rekordów. Uwolnienie go drogą kolejową może wyhamować podwyżki. Jeżeli chodzi o powrót do cen sprzed 2 tygodni jest to mało prawdopodobne, ponieważ z powodu rosyjskiej inwazji i możliwych niedoborów paliw oraz nasion wiosenne zasiewy zbóż na Ukrainie mogą zostać ograniczone, a mniejsza podaż to wyższe ceny.

źródło: KIPDIP
Zdj:pixabay

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x