niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Rynek mleka. Stawki w dół, koszty produkcji w górę

spot_img

Z danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa wynika,że cena mleka do skupu wynosiła 148,5 zł/hl. W porównaniu do minionego miesiąca, wartość ta jest niższa o 0,6%. Co prawda korekta jest minimalna, jeśli jednak spojrzeć na ceny pasz, które są droższe o 30% w porównaniu do paru miesięcy wstecz to rysuje się dramatyczna sytuacja wśród hodowców. Również takie czynniki jak drogie paliwo i wydłużające się zamknięcie gospodarki pogłębiają kryzys na rynku mleczarskim. Wiele niewiadomych sprawia, że prognozy dla sektora mlecznego są trudne do ustalenia. 

Jak kształtowały się ceny na krajowym rynku?

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 14.02 – 21.03.2021 r  masło w blokach zbywano przeciętnie po  17,45 zł/kg, o 3% drożej niż w poprzednim notowaniu. Masło konfekcjonowane sprzedawano po 17,61 zł/kg , o 0,8 % drożej niż w ubiegłym tygodniu. 

Cena zbytu OMP (odtłuszczone mleko w proszku) wyniosła 10,60 zł/kg i była o 4,1% wyższa w porównaniu do zeszłego raportu. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 13,28 zł/kg, o 4,5% więcej niż w ostatnim tygodniu.

Ceny poszczególnych produktów mleczarskich w skupach

Obecnie mamy do czynienia ze stabilną ceną mleka w skupie na poziomie około w zależności od zakładu skupującego oraz cennika. W tabelach poniżej zostały przedstawione ceny produktów mleczarskich jakie kształtowały się w kraju.

1.Produkty mleczarskie płynne

2. Produkty mleczarskie stałe

3. Sery i twarogi

źródło: Biuletyn „Rynek mleka” Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej 
kowr.gov.pl
pfhb.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x