wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Czego możemy nauczyć się od Australijczyków?

spot_img

Egzotyczna, gorąca i przodująca w innowacyjnych rozwiązaniach w rolnictwie. Taka właśnie jest Australia. Z uwagi na uzależnienie od zasobów wody i kosztów pozyskanej energii, rolnicy na drugiej półkuli w celu zmniejszenia kosztów produkcji i strat poniesionych na skutek nasilających się zmian klimatycznych postawili na siew precyzyjny. 

Lepsze plony i mniejsze koszty

Zainteresowanie technologią siewu precyzyjnego wynikało z chęci obniżenia kosztów stosowania nasion hybrydowych, a efekt uboczny jakim była poprawa plonowania podsyciło zapał do skorzystania z owej technologii. Próby przeprowadzone z hodowcami w Australii wykazały, że dokładny siew poprawiał jednorodność uprawy a w dodatku pozwolił na zmniejszenie gęstości roślin bez utraty plonów. Zdaniem ekspertów takie działania mogą prowadzić do potencjalnych korzyści ekonomicznych, szczególnie w uprawach o wysokich kosztach wkładu nasion. W eksperymencie przeprowadzonym na rzepaku zaobserwowano znaczący wzrost i poprawę w jednolitości odstępów. W przypadku łubinu plon ziarna łubinu był większy o 18-22%. W obu przypadkach siew precyzyjny dał plony równe lub wyższe niż te osiągane przy siewie tradycyjnym. 

Dzięki równomiernej rozstawie konkurencja między roślinami jest mniejsza

Technologia precyzyjnego siewu pozwala zaoszczędzić na materiale siewnym, zmniejsza nakłady pracy związane z przerywaniem wschodzących siewek a także stwarza jednakowe warunki potrzebne do rozwoju roślin. Nie jest jednak bez wad. Aby czerpać korzyści z tej technologii należy posiadać odpowiedni sprzęt, którego zakup wiążę się z dość wysokimi kosztami. Dodatkowym utrudnieniem jest stworzenie dobrej “bazy” pod siew. Gleba powinna cechować się wysoką jakością warunków glebowych oraz być jednorodna.  Siew punktowy wykonany na mozaikowej lub słabszej glebie może skutkować nie uzyskaniem optymalnej obsady, a co za tym idzie – redukcją plonu. 

Wdrożenie nowych technologii jest sposobem na zmniejszenie strat

Nie da się ukryć, że przy obecnie galopujących cenach optymalizacja kosztów staje się ważnym elementem zwiększania opłacalności produkcji. Zastosowanie technologii precyzyjnego siewu w Polsce pozwoliłoby na optymalne wykorzystanie powierzchni uprawnej w konsekwencji czego, inwestycja w uprawy byłaby bardziej adekwatna. Sektor rolnictwa mierzy się z ogromną presją wywołaną globalnym ociepleniem i występowaniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze, powodzie oraz wichury. Zastosowanie nowych technologii jest kluczem do zmniejszenia strat wynikających z niesprzyjających zmian klimatycznych, a także kierunkiem do lepszego prognozowania przekształceń w żyzności gleby i intensyfikacji uprawy polowej.

źrodło:futurefarming.com
Foto: Pexels

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x