piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Rynek mleka. 9% wzrost cen w skali roku

spot_img

W październiku 2020 r. krajowi dostawcy za mleko surowe uzyskiwali średnio 144,59 zł/hl, o 5% więcej niż miesiąc wcześniej i o 9% więcej niż przed rokiem. Najbardziej podrożało mleko w w woj. świętokrzyskim (o 6,0%) i podlaskim (o 5,8%), a najmniej w woj. małopolskim (o 2,2%) oraz łódzkim (o 3,0%). 

Najwięcej można było uzyskać województwie podlaskim – aż 155,56 zł/hl. Na podium znalazły się także województwa warmińsko-mazurskie – 148,59 zł/hl i lubuskie – 148,49 zł/hl). Najniższe ceny za mleko oferowano w województwie małopolskim – 127,79 zł/hl i łódzkim – 131,64 zł/hl.

Jak kształtowały się ceny na rynku krajowym w 2 tygodniu listopada?

Na rynku krajowym w ostatnim tygodniu października 2020 r. odnotowano wzrost cen większości monitorowanych produktów mlecznych. Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach  09–15.11.2020 r. masło w blokach znacznie podrożało. Zbywano je przeciętnie po 6,40 zł/kg, o 1% więcej niż w poprzednim tygodniu i o 7% więcej niż miesiąc wcześniej. Cena zbytu masła konfekcjonowanego ukształtowała się na poziomie 17,55 zł/kg (3,51 zł za 200 gramową kostkę), o 1 gr/kg niższym niż tydzień wcześniej i o 2% niższym niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku masło w blokach było o 2% droższe, a masło konfekcjonowane – o 5% tańsze

W drugim tygodniu listopada cena zbytu OMP wyniosła 9,34 zł/kg i była o 2,5% niższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 2% wyższa niż miesiąc wcześniej. Za pełne mleko w proszku płacono 11,63 zł/kg, o 3 gr/kg mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 2 gr/kg więcej niż przed miesiącem. OMP było tańsze niż przed rokiem o 7%, a PMP – o 6%.

Ceny poszczególnych produktów mleczarskich w skupach

Cały czas mamy do czynienia ze stabilną ceną mleka w skupie na poziomie około 1,44 zł/l w zależności od zakładu skupującego oraz cennika. W tabelach poniżej zostały przedstawione ceny produktów mleczarskich jakie kształtowały się w połowie października.

1.Produkty mleczarskie płynne.

2. Produkty mleczarskie stałe.

3. Sery i twarogi.

Maria Chmal
źródło: Biuletyn „Rynek mleka” Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej 
kowr.gov.pl
pfhb.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x