niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Rosną oficjalne prognozy zbiorów zbóż na Ukrainie

spot_img

W związku z korzystnymi warunkami pogodowymi Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy podwyższyło o ok. 4% swoją wcześniejszą prognozę zbiorów zbóż w 2023 roku. Poinformował o tym minister Mykoła Solski 24 lipca.

„Zrewidowaliśmy w górę naszą prognozę tegorocznych zbiorów, która zakładała 10% spadek w stosunku do ubiegłorocznych. Pogoda jest naprawdę sprzyjająca w tym roku.  Na dzień dzisiejszy jest całkiem nieźle, powiedzmy to ostrożnie. Sądzimy teraz, że spadek wyniesie plus minus 6 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. To wstępne informacje, ponieważ przed nami jeszcze kilka miesięcy” – powiedział Solski.

Jednocześnie M. Solski wyjaśnił, że wstępna prognoza opierała się na zmianie struktury zasiewów spowodowanej problemami logistycznymi na rzecz droższych upraw, ale o niższym plonie (np. soja czy słonecznik zamiast kukurydzy), a także mniejszych inwestycjach w ziemię.

Minister ogłosił również prognozy zbiorów dla poszczególnych upraw.

„Produkcja rzepaku będzie taka sama jak w zeszłym roku, może nawet trochę większa. Jęczmienia jest mniej, bo mniej zasiano o 15-20 proc. Będzie też mniej pszenicy, bo mniej zostało zasiane. Mamy nadzieję, że jesienią zrekompensujemy to wyższymi plonami, ale nie będziemy zgadywać” – powiedział minister.

Przypomnijmy, że pod koniec czerwca pierwszy wiceminister polityki rolnej i żywnościowej Taras Wysocki prognozował tegoroczne zbiory zboża na Ukrainie na poziomie ok. 46 mln ton wobec 53,1 mln ton w poprzednim sezonie. Jednocześnie na początku lipca Centrum Hydrometeorologiczne podało bardziej optymistyczne szacunki – około 49,6 mln ton.

Źródło: Interfax-Ukraina

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x