piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Prognoza produkcji zbóż w UE

spot_img

W swojej najnowszej (z 11.07.2022) krótkoterminowej prognozie dla rynków rolnych Komisja Europejska stwierdziła, że ceny zbóż pozostają wysokie i niestabilne ze względu na niepewność co do globalnego poziomu podaży spowodowaną inwazją Rosji na Ukrainę, która pogorszyła wysokie ceny energii i nawozów.

KE oczekuje, że całkowita produkcja zbóż w UE wyniesie w tym roku 286,4 mln ton, czyli o 2,5% mniej niż w sezonie 2021/22. Jednocześnie KE szacuje, że popyt na pasze i ziarno do produkcji biopaliw spadnie odpowiednio o 1,3% i 3%, a UE ma stosunkowo duże zapasy zbóż.

W UE na produkcję zbóż mają wpływ suche warunki pogodowe w kilku regionach. W efekcie prognoza produkcji zbóż w UE jest niższa niż oczekiwano i poniżej poziomów z 2021 roku. Jednak istniejące zapasy pomogą zaspokoić krajowe potrzeby konsumpcyjne i część popytu eksportowego, który zgodnie z przewidywaniami pozostanie wysoki ze względu na presję na rynkach światowych. Dostępność żywności w UE nie jest jednak zagrożona.

KE prognozuje, że eksport zbóż z UE wzrośnie o 14% w porównaniu do sezonu 2021/22, częściowo równoważąc spadek światowego eksportu spowodowany blokadą ukraińskich portów morskich i ograniczeniami eksportowymi wprowadzonymi przez niektórych eksporterów.

Wprowadzone w marcu przez Komisję Europejską złagodzenie przepisów umożliwiających uprawę  roślin na cele spożywcze i paszowe na gruntach ugorowanych spowodowało zwiększenie powierzchni zasiewów roślin wysokobiałkowych pod zbiory w tym sezonie. W konsekwencji KE  przewiduje 6% wzrost powierzchni obsadzonej roślinami wysokobiałkowymi (2,2 mln ha) rok do roku. Dzięki zwiększonej produkcji oczekiwany jest 19% wzrost eksportu roślin wysokobiałkowych z UE w porównaniu z zakończonym sezonem 2021/22.

Korzystniejsze przepisy rolnicy wykorzystali do zasiewów słonecznika, ze względu na jego stosunkowo niskie wymagania wodne i nawozowe. Szacunkowa powierzchnia upraw słonecznika osiągnęła 4,7 miliona hektarów, co stanowi wzrost o 7,8% rok do roku. Oczekuje się, że w tym sezonie produkcja nasion słonecznika w UE osiągnie rekordowy poziom 11,1 mln ton (+7,8% r/r).

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x