piątek, 23 lutego, 2024

Polskie wsie otrzymają 972 mln zł na modernizację sieci elektroenergetycznych i rozwój OZE

spot_img

21 listopada 2023 r., Komisja Europejska wydała pozytywną opinię na temat zaktualizowanego Krajowego Planu Odbudowy (KPO),  w tym w odniesieniu do wniosku Polski z 31 marca br., o dodatkowe 2,76 mld euro dotacji w ramach Planu REPowerEU. Inicjatywa ta ma na celu zwiększenie niezależności energetycznej Unii Europejskiej oraz poszczególnych państw członkowskich, koncentrując się na redukcji importu paliw kopalnych.

REPowerEU na obszarach wiejskich

W ramach Planu REPowerEU znalazły się propozycje przedstawione przez Pełnomocnika Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich, dotyczące inwestycji w budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich. Celem tych działań jest umożliwienie efektywnego podłączania nowych źródeł energii odnawialnej (OZE). Na te konkretne inwestycje przeznaczono kwotę 972 mln euro.

Energetyczna rewolucja wsi

W ciągu najbliższych dwóch lat na modernizację wiejskiej infrastruktury energetycznej zostanie przeznaczonych dodatkowo około 4,3 miliarda złotych. Te inwestycje mają na celu zwiększenie zdolności sieci do przyjmowania nowych instalacji OZE, co jest kluczowe dla poprawy opłacalności rolnictwa, zwłaszcza biogazowni rolniczych. Dodatkowo, wspierane będą inwestycje mające na celu rozwój spółdzielni energetycznych. Dzięki poprawie infrastruktury sieciowej, będzie możliwe efektywne wykorzystanie środków w ramach programu Energia dla wsi.

Za realizację inwestycji w budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej na obszarach wiejskich odpowiedzialne jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, natomiast beneficjentami wsparcia będą operatorzy systemów dystrybucyjnych.

źródło: MRIRW

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x