wtorek, 27 lutego, 2024

Ekolodzy w szoku! Odrzucono ustawę o rygorystycznym ograniczeniu pestycydów (SUR) w UE

spot_img

Fiasko za fiaskiem. Centralny filar Zielonego Ładu Komisji Europejskiej  mającej na celu ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie (SUR) został odrzucony w głosowaniu parlamentu. Rolnicy mogą spać na razie spokojnie.

SUR: 299 głosów na “nie” dla ograniczenia pestycydów

Ustawa rozporządzenia dotycząca Zrównoważonego Wykorzystania (SUR), borykała się z problemem akceptacji już od samego początku. Niemniej jednak większość ustawodawców spodziewała się, że przejdzie przez głosowanie plenarne, a następnie przystąpi do kolejnego etapu legislacyjnego, czyli uzgodnienia ostatecznego tekstu z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Tak się jednak nie stało. Ostatecznie posłowie odrzucili projekt ustawy 299 głosami przeciw, 207 za i 121 wstrzymujących się.

Rozmowy trzeba przeprowadzić z rolnikami, a nie przeciwko nim

„To bardzo mroczny dzień dla społeczeństwa jako całości, dla środowiska, a także dla rolników” – powiedziała Sarah Wiener, austriacka eurodeputowana z Zielonych, przewodnicząca Parlamentu ds. środowiska.

„To pokazuje, że redukcję pestycydów trzeba przeprowadzić z rolnikami, a nie przeciwko nim” – powiedział z kolei niemiecki konserwatywny ustawodawca Norbert Lins.

Ekologiczne postulaty zaliczają serie niepowodzeń

Głosowanie Parlamentu oznacza koniec drogi dla ustawy dotyczącej pestycydów, która po niemal półtora roku negocjacji nigdy nie dotarła do ostatniego etapu, na którym wykonawcza, międzyrządowa i ustawodawcza gałąź UE wypracowują ostateczne porozumienie. Ostatnim poważnym niepowodzeniem była podjęta w zeszłym tygodniu decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu na kolejną dekadę zatwierdzenia kontrowersyjnego środka chwastobójczego glifosatu.

źródło: EUROPARL; POLITICO; REUTERS

spot_img

Napisz komentarz

4 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x