sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Płoną silosy w porcie handlowym Francji! Dramatyczna sytuacja w La Rochelle

spot_img

Dziś rano mieszkańcy miasta La Rochelle oraz okolicznych miejscowości obudzili się z niepokojącym widokiem – nad portem handlowym Chef de baie unosiły się gęste kłęby czarnego dymu. Od godziny 8 rano w czwartek, zaczął się rozprzestrzeniać pożar w kompleksie silosów, generując znaczące straty materialne oraz wymagając natychmiastowej interwencji wielu służb ratunkowych. Sytuacja nadal jest dynamiczna, a pożar nadal się rozprzestrzenia.

Czarne kłęby dymu widoczne z daleka

Strażacy oraz służby ratunkowe zebrali się na miejscu, podejmując wysiłki, aby opanować ogień. Według doniesień France Bleu, 96 strażaków z Charente-Maritime pracuje wspólnie nad powstrzymaniem pożaru. Sytuacja jest na tyle poważna, że Sekretarz Generalny Prefektury zdecydował się na ustanowienie Departamentalnego Centrum Operacyjnego, by skoordynować działania wszystkich zaangażowanych służb.

Obraz tragicznych wydarzeń jest widoczny z daleka – gęsta kolumna czarnego dymu unosi się nad portem, a jej widok obejmuje także południowe plaże Wandei. 

Co jest przyczyną pożaru?

Przyczyną pożaru wydaje się być niefortunne zdarzenie podczas rutynowego czyszczenia nieużywanego silosu. Nadmierna ilość tlenu wewnątrz struktury zapoczątkowała ogień, wspomagając utworzenie się gazów palnych. Kierownik operacji podkreśla, że niebezpieczeństwo wybuchu w silosie zawsze istnieje, ale wdrożone procedury mają na celu jego uniknięcie.

Pierwszy silos, który stanął w płomieniach, należał do Sica Atlantique. Płomienie przeszły na trzy sąsiednie pojemniki za pośrednictwem przenośnika taśmowego, który umożliwił ogonienie pożaru. Chociaż zboże przechowywane w tych silosach na razie uniknęło płomieni, to drewniana konstrukcja pojemników uległa zniszczeniu.

Porucznik François Teaves, reprezentujący straż pożarną, uspokaja, że choć ryzyko wybuchu wewnątrz silosu jest realne, wdrożone środki zapobiegawcze pomagają je zminimalizować. Obszar bezpieczeństwa wokół miejsca pożaru został rozszerzony do 100 metrów, co ma na celu ochronę ludzi i mienia.

Lokalne władze przeprowadziły ewakuację pracowników z obszaru zagrożonego, a także pobliskich mieszkań i firm. Trwa dynamiczna walka z ogniem, a ulice w obszarze zdarzenia pozostają zamknięte.  Należy zauważyć, że zeszłej zimy w tym samym gospodarstwie drugi silos również się zapalił, trawiąc się przez ponad miesiąc, zanim został ugaszony.

źródło: France Bleu, twitter

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x