środa, 17 lipca, 2024
spot_img

O zdrowiu roślin w Belwederze

spot_img

W dniu 7. stycznia 2020 nasza redakcja znalazła się wśród zaproszonych na Konferencję inaugurującą Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin, która odbyła się w Pałacu Belwederskim w Warszawie. |Adam Płachta

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2020 rokiem zdrowia roślin. Oficjalny początek obchodów w Polsce ogłosił Prezydent RP Andrzej Duda. Inauguracja obchodów nastąpiła w czasie konferencji „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”. Oprócz Głowy Państwa w wydarzeniu wzięli udział: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Unijny Komisarz d./s. Rolnictwa Pan Janusz Wojciechowski, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pan Andrzej Chodkowski, Wiceminister Klimatu – Główny Konserwator Przyrody Małgorzata Golińska, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Poseł Robert Telus, Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Poseł Jarosław Sachajko oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Europejsko-Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin Francoise Petter. Konferencja została zorganizowana przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Kancelarię Prezydenta RP. Zmianom klimatu jakie następują w ostatnim czasie nie da się zaprzeczyć. Zmiany klimatu bardzo poważnie wpływają na zdrowie oraz kondycję roślin. Problem dotyczy w ogromnym stopniu nas – rolników, ponieważ to My produkujemy żywność dla pozostałej części społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że za słowami polityków pójdzie realna chęć pomocy.

Otwierając Konferencję Pan Prezydent, zwrócił uwagę na szczególne położenie Belwederu. Sąsiaduje on bezpośrednio z Parkiem Łazienkowskim. Zabytkowy Park, położony niemal w centrum zalewanej przez morze betonu i asfaltu Warszawy, stanowi ostoję wielu gatunków roślin. W Parku znajduje się wiele Pomników Przyrody. Roślinność, lasy i ich zdrowie przekładają się na ochronę powietrza i klimatu, jeżeli będzie ich coraz mniej i będą w gorszej kondycji może to w efekcie doprowadzić do wyginięcia cywilizacji ludzkiej. Warunki życia ludzi zależą od roślin i ich zdrowia – stwierdził Pan Prezydent. Prezydent Duda chce osobiście, brać aktywny udział w działaniach promujących ochronę roślin. Jedną z nich będzie akcja „sadziMy”. W dniach 24 – 25, Lasy Państwowe oraz Kancelaria Prezydenta RP zapraszają do wspólnego sadzenia drzew. W tych dniach zalesione zostaną tereny pomorskiego Nadleśnictwa Lipusz. Tamtejszy drzewostan doznał licznych zniszczeń w czasie gwałtownej wichury jaka wystąpiła latem 2017 r. W 430 Nadleśnictwach w całej Polsce zostanie rozdanych około miliona sadzonek, które każdy zainteresowany będzie mógł posadzić je we własnym zakresie. Pan Prezydent, podkreślając że jest realistą wyraził nadzieję, że większość z tych sadzonek przetrwa i wyrosną z nich piękne drzewa.

Minister Rolnictwa swoje wystąpienie rozpoczął nieco nietypowo. Uśmiechy na twarzach zgromadzonych na Sali, wywołało stwierdzenie, iż przemówienie Prezydenta było tak dobre, że została poruszona spora część tematów, które planował poruszyć Minister. W swoim wystąpieniu Minister podkreślił, że dbałość o zdrowie roślin oraz ich bujny rozwój to bezpośrednia dbałość o przyszłość ludzi na ziemi. Ogromną rolę w ochronie roślin odgrywają oczywiście rolnicy. Z tego względu ważne jest rozważne i umiejętne korzystanie z szeroko dostępnych środków ochrony roślin. W historii znane są przypadki tragicznych skutków wykorzystywania niewłaściwych substancji aktywnych. W żadnym wypadku nie chodzi tutaj o rozdmuchiwane przez pewne grupy społeczne akcje związane z neonikotynoidami czy glifosatem, a o historię pewnego proszku przeznaczonego do zwalczania stonki ziemniaczanej. Za zakończenie Minister wspomniał, że do prowadzenie w dzisiejszych czasach, rolnik powinien posiadać szeroką wiedzę na temat gleby, zmianowania oraz zdrowia roślin.

Komisarz Wojciechowski rozpoczął swoje wystąpienie, stwierdzając że konieczne jest wypracowanie nowego spojrzenia na rolnictwo. Rozwój jest potrzebny i nieunikniony ale należy ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko naturalne. W nowym unijnym budżecie, znalazło się dużo pieniędzy na badania naukowe, również z zakresu zdrowia roślin. Tym samym Komisarz zachęcał polskich naukowców do częstego sięgania do unijnej kasy.

Przesłaniem wystąpienie Wiceminister Klimatu była potrzeba dyskusji i szukania rozwiązań nad sposobami ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych. Minister Golińska zauważyła także, że w dobie zmian klimatu rośliny są narażone na znacznie więcej zagrożeń.

Uczestnicząca w Konferencji Zastępca Dyrektora Generalnego Europejsko-Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin Pani Francoise Petter, stwierdziła że wzrost zagrożenia zdrowia roślin są następstwem postępujących zmian klimatycznych oraz działalności ludzi. Sztuczne zmiany ekosystemów oraz ograniczania bioróżnorodności może tworzyć nowe nisze dla szkodników.

Andrzej Chodkowski z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa podkreślał konieczność traktowania zdrowia roślin na równi ze zdrowiem ludzi i zwierząt. Oczywiście najskuteczniejszą i często najtańszą formą leczenia jest zapobieganie chorobom. Na podsumowanie Andrzej Chodkowski podziękował zaproszonym gościom oraz prelegentom oraz zachęcił do śledzenia bieżących działań w ramach Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin w Polsce na stronie: www.RokRoslin.pl.

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników