czwartek, 30 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rusza sezon kontrolny PIP

spot_img

Z początkiem roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) ze szczególną uwagą, przyjrzy się krajowym zakładom mięsnym, rolnym i leśnym. Wynika to z założeń planu kontroli PIP na rok 2020.
W tym roku Inspekcja planuje przeprowadzenie aż 72 tys. kontroli, które wpisują się w długoterminowe strategie, opierające się na wdrażaniu konsekwentnych i szeroko zakrojonych akcji, kampanii oraz wzmożonego nadzoru. Działania te wpisują się min. w kampanię prewencyjno-kontrolną pod nazwą: „Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach zajmujących się obróbką mięsa”. Wdrażanie tego programu zainaugurowano w zeszłym roku, a planowany okres jego realizacji zamknie się w trzyletnim cyklu.

 

Prawo pod lupą

PIP przewiduje też min. kontrole u tych pracodawców, którzy zakończyli już  działania dostosowujące ich firmy do standardów prawa, a także kontrole tych podmiotów, które nie przystąpiły do realizacji programu lub odstąpiły od jego realizacji.

 

Szkodliwe czynniki

Ponadto, program kontrolny Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje kontrole ukierunkowane na eliminowanie oddziaływania szkodliwych czynników biologicznych w gospodarce komunalnej, a także na ograniczenie zagrożeń w zakładach rolnych i leśnictwie.

Legalność zatrudnienia

Do swoich stałych zadań Państwowa Inspekcja Pracy zalicza kontrole legalności zatrudnienia obywateli polskich i cudzoziemców, a także kontrole agencji zatrudnienia, ze szczególnym uwzględnieniem agencji zatrudnienia prowadzonych przez cudzoziemców spoza Unii Europejskiej. Kontroli poddane będzie też przestrzeganie prawa wobec pracowników tymczasowych oraz  prawidłowość delegowania pracowników na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i z terytorium Polski.

 

Kontrole rolniczych prac

Ponadto, inspektorzy terenowi PIP, jak co roku odwiedzą rolników podczas prac polowych. Przestrzegać ich będą przed wypadkami. Zwrócą również uwagę na stan techniczny maszyn rolniczych (w szczególności na zagrożenia występujące przy braku wymaganych osłon na ruchomych elementach napędowych i roboczych). Do rąk rolników trafią stosowne specjalistyczne broszury.

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: PIP

Gala finałowa XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne [ZDJĘCIA]

XVII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne rozstrzygnięty!

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników