sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

„Nowy Ład” do zmiany?

spot_img

Prezydent RP Andrzej Duda prowadzi stałe konsultacje z Premierem Mateuszem Morawieckim na temat programu „Nowy Ład”, czyli projektowanej obecnie strategii zawierającej krajowe plany inwestycyjne dotyczące wychodzenia Polski z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 przy wykorzystaniu środków przyznanych naszemu krajowi przez Unię Europejską.  

Tym razem nie zabrakło wątków rolniczych. Podczas ubiegłotygodniowego spotkania (18 marca br.), w rozmowach uczestniczyli też m.in.: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda i Przewodniczący Prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski.

KPO i „Nowy Ład” do zmiany?

Aktywnie do rozmów włączył się były Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, którego interesowały sposoby finansowania inwestycji na wsi w kolejnych rządowych planach. Ardanowski zwrócił też uwagę na to, że przy niewystarczających w jego ocenie środkach w opracowywanym obecnie Krajowym Planie Strategicznym dla nowej unijnej Wspólnej Polityki Rolnej, konieczne jest wzmocnienie wsparcia rolnictwa w ramach, zarówno KPO, jak i projektowanego „Nowego Ładu”. 

Przewodniczący Ardanowski zapowiedział też, powyższym  problemom i szukaniu dobrych dla rolników rozwiązań, poświęcone będzie najbliższe posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP

– Trzeba się tym zająć. Istnieje bowiem obawa, że pomimo wielu deklaracji i opowieści o ważnej roli rolnictwa chłopskiego padających z ust różnych polityków, dla rolników nie będzie wystarczających środków wsparcia – wyjaśniał J.K. Ardanowski  

Czy to dobre plany?

Dodajmy, że rządowy Program „Nowy Ład” ma być sposobem na szybki powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu po pandemii poprzez wprowadzenie kompleksowych zmian, które obejmą nowe zasady rozwoju gospodarki i finansów publicznych. Planuje się m.in. ulgi dla przedsiębiorców, nowe rozwiązania problemów ochrony zdrowia, utrzymanie niskiego bezrobocia, wsparcie rodziny i dalszą digitalizację usług publicznych. „Nowy Ład” dotyczyć będzie także mieszkań, edukacji, młodych, seniorów, rolnictwa, klimatu, energetyki czy kultury. Ma zawierać m.in. szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych. Jednak kwestią nadal otartą i do dyskusji pozostają formy, wielkość i skuteczność pomocy dla rolników, rolnictwa i obszarów wiejskich. 

Źródła i foto: portal prezydent.pl i profil J.K. Ardanowskiego na FB

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x