poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Walka z ASF wreszcie skuteczna?

spot_img

Szybka i usystematyzowana wymiana danych dotyczących nowych przypadków i rozprzestrzeniania się ASF na obszarze Polski, Niemiec i Czech, wzmacnianie kanałów komunikacji, szybka wymiana informacji dotyczących np. budowy  skutecznych barier wokół wykrytych przypadków ASF,  skoordynowane poszukiwanie zwłok dzików, powstrzymywanie polowań na dziki w odległości 20 km od granicy (z wyjątkiem indywidualnego odstrzału), znaczne zmniejszenie populacji dzików w rejonach przygranicznych i podejmowanie nowych działań dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF, to główne założenia podpisanej w piątek (19 marca), Deklaracji o współpracy między odpowiednimi Ministerstwami rolnictwa Polski, Niemiec i Czech. 

Współpraca ma być ścisła

Zgodnie z powyższą deklaracją, strony mają zachęcać do wymiany i współpracy między odpowiednimi podmiotami w dziedzinie zdrowia zwierząt. Mają też omówić odpowiednie opcje rozszerzenia i pogłębienia współpracy w celu zwalczania i opanowania afrykańskiego pomoru świń w przyszłości. Strony planują koordynować stanowiska dotyczące podejmowania inicjatyw prawnych w celu zwalczania ASF w UE. Zakładają także stałą wymianę informacji na temat odpowiednich inicjatyw krajowych i międzynarodowych w swoich krajach.

Stały kontakt ministerstw

Ministrowie trzech krajów zamierzają też utrzymywać ze sobą regularny dialog oraz kontynuować spotkania i konferencje okresowe oraz w trybie doraźnym. Tak aby na bieżąco  wspierać wymianę informacji i prowadzić rozmowy. Natomiast inne krajowe ministerstwa, władze, stowarzyszenia i agencje, jak również niezależni specjaliści z wszystkich trzech krajów, mogą być też ściśle zaangażowane do skutecznego zwalczania epidemii ASF Polsce, Niemczech i Czechach. 
W imieniu swoich państw deklarację podpisali: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Minister Wyżywienia i Rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julia Klöckner i Minister Rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem.

Czy to się uda? 

Teraz wszystko zależy od praktyki powyższej współpracy, a tu liczy się czas i jakość. Szczególnie, że ASF znowu w natarciu a to wiąże się z likwidacją stad, ogromnymi finansowymi i w konsekwencji też dramatami rolników.  
                 
Źródło i foto: MRiRW  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
3 lat temu

” Po czynach nas poznacie” wiec choć w tym przypadku życzyłbym sobie ( i nie tylko sobie) aby poznać uprzejmie urzędującego nam ministra z tej strony😀

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x