sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Przegląd techniczny ciągnika będzie kosztował więcej. Analiza waloryzacji cen w toku

spot_img

Od wielu lat przegląd techniczny pojazdów utrzymuje się na stałym poziomie cenowym, co jednak nie odzwierciedla zmieniających się warunków rynkowych. Temat podnoszenia opłat za badania techniczne regularnie powraca, z uwagi na rosnące koszty utrzymania stacji kontroli pojazdów oraz zmieniające się wymagania techniczne. 

Po dwóch dekadach stabilności cenników, istnieje realna możliwość, że wkrótce będziemy musieli zapłacić więcej za przegląd naszych pojazdów. Ministerstwo rozpoczęło już analizy mające na celu ustalenie potrzeby waloryzacji opłat za badania techniczne.

Przegląd techniczny – cena 

Przegląd techniczny od dwóch dekad pozostaje niezmieniony. W zależności od pojazdu za badanie techniczne zapłacimy obecnie: 

  • samochodu osobowego: 98 zł, 
  • motocykla: 62 zł, 
  • ciężarówki: 153 zł,
  • auta wyposażonego w instalację gazową: 162 zł
  • ciągnika rolniczego: 63 zł,
  • przyczepy rolniczej: 40 zł do 1,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej, 50 zł powyżej 1,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej, 70 zł powyżej 6 ton dopuszczalnej masy całkowitej.

O ile wzrośnie cena za badanie techniczne?

Właściciele stacji kontroli pojazdów stają przed poważnym wyzwaniem – walczą o zwiększenie stawek za przeglądy techniczne argumentując, że ich działalność jest na granicy opłacalności. W swoich postulatach podkreślają, że w ciągu ostatnich 20 lat pensja minimalna wzrosła pięciokrotnie, dlatego żądają również znaczącego podwyższenia stawek, sugerując kwotę 505 zł.

Podczas niedawnego posiedzenia senackiej komisji infrastruktury Renata Rychter z Ministerstwa Infrastruktury przekazała, że uwzględniając wskaźniki inflacyjne, wysokość opłat za badania techniczne mogłaby wzrosnąć o niemal 90 procent. Nowa prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, jak donosi portal interia.pl, proponuje zwiększenie stawki do 246 złotych, co wciąż jest istotnym wzrostem, ale mniejszym niż pierwotne postulaty właścicieli stacji. Dodatkowo, diagności naciskają na wprowadzenie corocznej waloryzacji stawek, aby dostosować je do zmieniających się warunków ekonomicznych.

Kwestia podwyżek staje się zatem przedmiotem intensywnych debat i analiz, z uwagi na potencjalny wpływ na kieszenie kierowców oraz funkcjonowanie przedsiębiorstw zajmujących się kontrolą techniczną pojazdów.

Przegląd techniczny pojazdów: Kiedy wejdą w życie nowe stawki?

Ministerstwo Infrastruktury obecnie analizuje możliwość zmiany wysokości opłat za badania techniczne pojazdów oraz ewentualne wprowadzenie corocznej waloryzacji. Szczegółowa data wejścia w życie nowych stawek pozostaje na razie nieustalona.

źródło: interia.pl/eska.pl

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x