sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Prawo odbudowy przyrody przyjęte! Polska głosowała przeciw

spot_img

Od rana 17 czerwca w Brukseli odbyły się rozmowy na temat organizacji praw na rzecz odbudowy europejskiej przyrody. Rada ds. Środowiska (ENVI) Rady Unii Europejskiej, w których skład wchodzą ministrowie poszczególnych krajów członkowskich ostatecznie przyjęła Nature Restoration Law.

Prawo odbudowy przyrody  – założone cele

Czym tak właściwie jest prawo odbudowy przyrody (ang. Nature Restoration Law)? Projekt ten ma zapewnić ochronę i odtwarzanie ekosystemów lądowych i wodnych w Europie. Zgodnie z wynegocjowanymi zapisami do 2030 roku działania naprawcze obejmą 20 procent obszaru Unii Europejskiej, a do 2050 r. wszystkie systemy potrzebujące odbudowy. Obecnie w Europie sytuacja jest alarmująca – aż 81 procent chronionych prawem siedlisk przyrodniczych oraz 63 procent gatunków znajduje się w nieodpowiednim lub złym stanie.

Nature Restoration Law – długa droga do porozumienia

Po negocjacjach trwających dwa lata, zapisy Nature Restoration Law zostały zaakceptowane po burzliwym głosowaniu w Parlamencie Europejskim w lipcu 2023 roku. Po osiągnięciu porozumienia trójstronnego przez Radę, Parlament i Komisję, Nature Restoration Law zostało zatwierdzone przez Parlament Europejski w lutym 2024 roku. Ostatnim wymogiem do wejścia rozporządzenia w życie było uzyskanie formalnej zgody państw członkowskich UE w Radzie UE. Miało to stać się w marcu, jednak w ostatniej chwili Węgry wycofały swoje poparcie, co spowodowało, że Nature Restoration Law utknęło w martwym punkcie.

Polska nie poparła prawa odbudowy przyrody

W dniu 16 czerwca, w niedzielę, austriacka minister środowiska, Leonore Gewessler, ogłosiła, że Austria poprze NRL. Po raz kolejny rozpoczęto zbieranie wymaganej większości głosów. Niemniej jednak do samego końca nie było pewne, jakie będą losy rozporządzenia, ponieważ decydują nawet ułamki procentowe. 17 czerwca 20 państw, reprezentujących 66,07% obywateli UE, zagłosowało za przyjęciem NRL. Przeciw były: Polska, Węgry, Włochy, Holandia, Finlandia i Szwecja.

źródło: prawo.pl; smoglab.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x