niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Odbudowa zasobów przyrody przegłosowana. Polska stoi przed utratą gruntów rolnych

spot_img

Po wtorkowej debacie, Parlament przyjął swoje stanowisko w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych UE, 336 głosami do 300 przy 13 wstrzymujących się od głosu. UE musi wdrożyć środki rekultywacyjne, obejmujące co najmniej 20% jej obszarów lądowych i morskich, do 2030 roku.

Pokaż, jak zmienia się polska wieś i wygraj nagrody

PE: odbudowa ekosystemu ma pomóc w walce ze zmianami klimatu

Parlament Europejski (PE) podkreśla, że odbudowa ekosystemu odgrywa kluczową rolę w walce ze zmianami klimatu, utratą różnorodności biologicznej oraz w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego. PE jest przekonany, że nowe przepisy prawne powinny przyczynić się do realizacji międzynarodowych zobowiązań Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście globalnych ram różnorodności biologicznej ONZ, takich jak porozumienia Kunming-Montreal. W celu skutecznej implementacji tych przepisów, PE oczekuje, że Komisja Europejska dostarczy informacji na temat niezbędnych warunków gwarantujących długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe, a państwa członkowskie określą konkretne obszary, które należy przywrócić, aby osiągnąć cele odbudowy dla różnych rodzajów siedlisk. Ponadto, Parlament Europejski przewiduje możliwość odroczenia celów, jeśli wystąpią nadzwyczajne skutki społeczno-gospodarcze.

Ostra debata wokół odbudowy zasobów

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Ciecióra, zareagował na wprowadzone zmiany wyrażając swoje zaniepokojenie. Według niego Parlament Europejski przyjął „chore i szkodliwe prawo”. W rezultacie Polska może stracić nawet 700 tysięcy hektarów użytków rolnych, a 62 tysiące gospodarstw rolnych może zostać zlikwidowanych. Szacuje się, że około 30 tysięcy osób straci pracę, a koszty wyniosą 2,4 miliarda złotych.

Z kolei europosłanka Spurek, w swoim wpisie na Twitterze napisała, że taka presja ma sens. Wyraziła przekonanie, że dzięki zaangażowaniu aktywistów, organizacji pozarządowych oraz środowiska naukowego udało się powstrzymać sojusz prawicy. Zapowiedziała również, że nadszedł czas na debatę na temat odejścia przemysłu hodowlanego do historii i wprowadzenia etycznego i zrównoważonego rolnictwa.

Parlament Europejski gotowy na negocjacje z Radą

W przeciągu 12 miesięcy od wejścia w życie tego rozporządzenia, Komisja będzie zobowiązana do oceny wszelkich rozbieżności między potrzebami finansowymi związanymi z odbudową przyrody a dostępnymi funduszami w ramach Unii Europejskiej. Będzie również przeprowadzać analizę różnych rozwiązań mających na celu zapełnienie takiej luki, zwłaszcza poprzez potencjalne wykorzystanie specjalnego instrumentu UE. Parlament jest obecnie gotowy do rozpoczęcia negocjacji z Radą w celu osiągnięcia ostatecznego kształtu przepisów dotyczących tego zagadnienia.

źródło: money.pl; europarl.europa.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Odbudowa zasobów przyrody przegłosowana. Polska stoi przed utratą gruntów rolnych […]

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x