środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Niskie ceny papryki: Producenci ogłaszają pogotowie strajkowe i grożą eskalacją protestów 

spot_img

Polscy producenci papryki mają obecnie problemy z niskimi cenami sprzedaży i zdecydowali się podjąć działania protestacyjne. Ogłosili pogotowie strajkowe i grożą wyjściem na ulice, jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie. Komunikat opublikowany we wtorek sugeruje, że zamierzają eskalować formy protestu. 

Niskie ceny papryki: Producenci ogłaszają pogotowie strajkowe

Działania przeciw destabilizacji rynku przez korporacje handlowe

11 lipca utworzono Komitet Protestacyjno Strajkowy Zrzeszenia Producentów Papryki RP oraz producentów niezrzeszonych. Według ich stanowiska, obecna sytuacja na rynku warzyw ciepłolubnych, w szczególności papryki, jest wynikiem działań dużych korporacji handlowych, które destabilizują rynek. Producenci obawiają się, że jak niemal co roku, wystąpi załamanie cenowe, co zmusi ich do sprzedaży produktów poniżej opłacalnego poziomu.

„Ogłaszamy pogotowie strajkowe. Ogłoszenie pogotowia jest pierwszą formą naszego protestu, mająca uświadomić podmiotom handlowym, że nie pozwolimy bezkarnie zabierać nam godziwego wynagrodzenia za naszą pracę” – napisano.

W komunikacie dodano, że jeśli nie zostanie wykazane zrozumienie dla ich sytuacji, będą zwiększać intensywność protestu, przechodząc od bardziej pokojowych form do coraz bardziej radykalnych działań. Wśród tych działań wymieniono strajki, pikiety oraz blokowanie podmiotów handlowych.

Papryki z Hiszpanii wypierają krajowe 

Producenci papryki w Polsce są przekonani, że rynek został zniekształcony przez import tego warzywa z Holandii. Zauważają, że pomimo rozpoczęcia polskiego sezonu paprykowego, nie ma presji cenowej. Podkreślają, że holenderscy producenci zaczęli sprzedawać swoje produkty poniżej kosztów produkcji. Jak wygląda sytuacja w praktyce przestawił Mirosław Łuska, prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

“Produkcja 1 kg papryki to ok. 5 zł. Od końca 2021 r. wzrosła o ok. 1 zł. Jest ogromna dysproporcja między cenami dla papryki z zagranicy i naszej. Zimą gdy papryka była importowana to ceny były bardzo wysokie, zaczyna się sezon papryki rodzimej i oferuje się dużo niższe stawki przy takim samym koszcie produkcji – uważa producent. I dodaje, że oczekiwana przez rolników cena za paprykę luzem wynosi 5,50-6 zł/kg. Klient w sklepie płaciłby ok. 9 zł/kg. Hiszpanie mają przewagę, bo w ciągu roku mają po prostu więcej słońca. I jest cieplej. – Nie ma potrzeby, żeby ścigać się na ceny kosztem polskiego producenta” – czytamy na stronie money.pl 

Producenci chcą sami na siebie donosić UOKIK-owi

Mirosław Łuska, w rozmowie z money.pl, wyjaśnia planowany przebieg strajku producentów papryki. Jego zdaniem, obecna cena 1 kg papryki importowanej z Holandii w supermarkecie wynosi 5,99 zł, co prowadzi do obniżenia wartości krajowej produkcji. To staje się nieopłacalne dla polskich producentów, ponieważ sprzedaż poniżej kosztów produkcji jest niezgodna z prawem. W odpowiedzi na tę sytuację, producenci zamierzają napisać listy do UOKiK, będące donosami na samych siebie, aby zwrócić uwagę na działania wielkich korporacji. Ich celem jest uświadomienie społeczeństwu, jakie szkody są wyrządzane przez te firmy. 

Producentom papryki dano czas do 16 lipca na wyrażenie swoich postulatów wobec sieci handlowych. W przypadku braku reakcji lub braku zadowalającego porozumienia, producenci zapowiadają eskalację protestu. Planują przyjechać 50 autobusami i ciężarówkami na parking przy supermarkecie, wyposażonymi w syreny strażackie, aby zwrócić uwagę i zmusić sieci handlowe do podjęcia działań. Mają nadzieję, że taki widowiskowy protest przyniesie oczekiwany cel.

źródło:money.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x