czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Chiny chcą ograniczyć import wieprzowiny z UE w odwecie za cła nałożone na chińskie pojazdy elektryczne

spot_img

Chiny wszczęły dochodzenie antydumpingowe w sprawie niektórych produktów wieprzowych importowanych z Unii Europejskiej – ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Handlu (Mofcom).

Dochodzenie obejmuje: świeżą i mrożoną wieprzowinę, podroby wieprzowe, słoninę bez chudego mięsa oraz jelita, pęcherze i żołądki wieprzowe.

Rośnie napięcie w relacjach handlowych na linii Unia Europejska – Chiny

Dochodzenie jest następstwem niedawnej decyzji UE o nałożeniu ceł w wysokości do 38% na chińskie pojazdy elektryczne (EV), które obowiązują od 4 lipca. Posunięcie to oznacza eskalację napięć handlowych między Chinami a UE.

Badanie obejmie działalność importową od stycznia br. do końca grudnia roku poprzedniego, z okresem oceny szkód przemysłowych trwającym od stycznia 2010 r.  do grudnia 2023 r. Mofcom zauważył, że dochodzenie może trwać do roku, z możliwością przedłużenia o sześć miesięcy.

Dochodzenie wszczęto na podstawie formalnego wniosku złożonego przez Chińskie Stowarzyszenie Hodowców Zwierząt, które reprezentuje krajowy przemysł wieprzowy.

W dniu 6 czerwca stowarzyszenie zwróciło się o wszczęcie dochodzenia antydumpingowego dotyczącego importu wieprzowiny z UE. Mofcom potwierdził, że wniosek spełnia warunki niezbędne zgodnie z chińskim prawem i przepisami Światowej Organizacji Handlu, co spowodowało rozpoczęcie dochodzenia.

Mofcom ma pewność, że dochodzenie będzie prowadzone zgodnie ze standardami prawnymi, będzie chronić prawa wszystkich zainteresowanych stron i zakończy się obiektywnymi i sprawiedliwymi orzeczeniami opartymi na ustaleniach.

UE jest głównym dostawcą wieprzowiny do Chin

Według najnowszych danych rządowych Chiny w 2023 roku zaimportowały łącznie 2,64 mln ton wieprzowiny i produktów ubocznych. Ogółem około połowa chińskiego importu wieprzowiny i produktów ubocznych pochodziła z krajów UE. Najważniejszymi krajami-dostawcami była Hiszpania z prawie 602 000 ton, Holandia z około 241 000 ton i Dania z około 234 000 ton (mięso + produkty uboczne).

Źródło: profarmer.com

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x