środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Minister Siekierski rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem

spot_img

Komunikat na stronie MRiRW informuje, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał w piątek (16.02.2024) z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. Było to już drugie spotkanie obu polityków w tym roku, zorganizowane w formule on-line. W rozmowie uczestniczył także dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk.

O protestach rolników w Polsce

Minister Czesław Siekierski przedstawił ukraińskiemu rozmówcy przyczyny protestów rolników w Polsce. Zwrócił uwagę, że polscy producenci rolni odczuwają brak środków finansowych na zakup nasion czy środków ochrony roślin, mają też istotne zastrzeżenia do Zielonego Ładu. Zaznaczył, że jednym z ważnych postulatów protestujących jest uszczelnienie handlu z Ukrainą.

Sytuacja rolników w Ukrainie

Minister Mykoła Solski odniósł się ze zrozumieniem do sytuacji rolników w Polsce. Jednocześnie wskazał na niełatwą sytuację rolników w Ukrainie, którzy prowadzą produkcję rolną w warunkach wojennych. Podkreślił, że obecnie ukraińskie firmy większość towarów, w tym zbóż, eksportują przez ponownie otwartą trasę przez Morze Czarne. Stwierdził także, że blokada granicy nie służy wymianie handlowej między Polską a Ukrainą.

Rozmowy będą kontynuowane

Ministrowie zgodzili się na kontynuację prac grupy roboczej do spraw mechanizmu licencjonowania produktów rolnych z Ukrainy. Uzgodnili także potrzebę kolejnych spotkań na szczeblu zarówno technicznym, jak i politycznym w najbliższym czasie.

Źródło: MRiRW

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
2 miesięcy temu

Wolałbym by to Ukrainiec rozmawiał. Choć tak naprawdę, nie ma o czym gadać. To ściema i manipulowanie w obliczu protestow.
Należy zamknać granicę. I przestać rozmawiać na ten temat z Ukraina i Unią. Należy przywrocić cła na rolne towary z UE, gdyż powstaja w znacznie bardziej sprzyjajacych warunkach dotacji. Dotyczy to także cen towarów przedsiebiorstw zagranicznych położonych w PL.

Ruslan
Ruslan
2 miesięcy temu
Reply to  Robert

Rzeczywiście, bo taki jest bezpośredni cel Moskwy. Następny etap to spór narodów Polski i Ukrainy (dziel i rządź). Przecież Rosjanie nie kryją swoich planów wobec Polski. Jeśli teraz Ukraina nie otrzyma wsparcia, kolejnym celem Putina będzie Polska. Ale na kogo wtedy będą liczyć Polacy? Nie powinniśmy powtarzać błędów historycznych.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x