piątek, 2 czerwca, 2023

Listopad był rekordowy dla eksportu ukraińskich zbóż koleją

spot_img

Brak pewności co do przedłużenia umowy o korytarzach zbożowych zmusił do intensyfikacji ukraińskiego eksportu zbóż przez zachodnią granicę. Według wstępnych danych, listopadowy eksport zboża i innych produktów transportem kolejowym osiągnął rekordowy poziom 1,14 mln ton. Najwięcej zbóż, bo aż 242 tys. ton przewieziono przez stację kolejową Izov położoną na granicy z Polską. Duże wolumeny (po ponad 100 tys. ton) przewiezione zostały przez Yahodyn/Dorohusk, Batiovo (przy granicy z Węgrami), Chop (granica z Węgrami).

Kontrakty giełdowe na zboża i rzepak zamknięty tydzień na plusie

Chęć eksportu towarów rolnych koleją spowodowała większe nagromadzenie przewoźników zboża zmierzających do przejść granicznych (+68% w ciągu miesiąca). Wzrosła średnia dzienna dostawa wagonów ze zbożem do krajów UE z 530 wagonów dziennie w październiku do 641 wagonów w listopadzie (wzrost o 21%).

Większość zbóż trafia do Polski. Dane KE pokazują, że w listopadzie zaimportowaliśmy spoza UE (z Ukrainy) ok. 380 tys. ton ziarna, a nasz import spoza UE (głównie z Ukrainy) sięga w tym sezonie rekordowe 1,52 mln ton zbóż (397 tys. ton pszenicy, pona 1 mln ton kukurydzy).  

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: ukragroconsult, KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x