środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

KE tnie prognozy produkcji unijnej kukurydzy i pszenicy

spot_img

W swoim najnowszym raporcie Komisja Europejska oczekuje, że całkowita produkcja zbóż w UE wyniesie w tym roku 270,79 mln ton, czyli będzie o 8,3% mniejsza niż w sezonie 2021/22.

Kontrakty na zboża i oleiste zamknęły tydzień dużym minusem

W stosunku do prognoz sprzed miesiąca, produkcja wszystkich zbóż została obniżona aż o 1,81 mln ton. Przyczyną jest cięcie (m/m) oczekiwanych zbiorów kukurydzy o 1,58 mln ton i pszenicy o 0,29 mln ton (miękka i durum). Minimalna korekta w górę (m/m) dotyczyła jęczmienia (+49 tys. ton) i grupy „zboża inne” (+30 tys. ton).

W skali roku spadną zbiory wszystkich unijnych zbóż z wyjątkiem owsa (+1,4% r/r) i jęczmienia (+0,34% r/r). Jednocześnie tegoroczne zbiory zbóż (razem) powinny być o 5,8% poniżej średniej 5-letniej.

Spadek produkcji (r/r) jest głównie konsekwencją gorszego plonowania (-26% w przypadku kukurydzy) w związku z gorącą i suchą pogodą w dużej części Europy.

Areał upraw zbożowych pod tegoroczne zbiory jest o 1,3% mniejszy niż rok temu i o 1,1% poniżej średniej 5-letniej.

Aktualnie zbiory pszenicy miękkiej szacowane są na 127,98 mln ton, czyli o 1,6% mniej niż rok temu, ale 1,7% powyżej średniej. Druga co do wielkości uprawa unijna – kukurydza zmniejszy się o 27,2% – r/r, do tylko 53,52 mln ton.

Tegoroczne zbiory jęczmienia oceniane są na 52,06 mln ton, czyli o skromne 0,3% powyżej ubiegłego roku.

Produkcja zbóż w UE-27 (tys. ton):

W listopadowym raporcie KE nie dokonała żadnych zmian w produkcji zbóż w Polsce.

Oczekiwane zbiory zbóż razem to: rekordowe 35,97 mln ton. W tym pszenica – 13,48 mln ton (rekord) i kukurydza 8,67 mln ton (rekord).

Produkcja zbóż w Polsce (tys. ton):

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x