środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Jakie produkty będą musiały być oznaczone polską flagą?

spot_img

Rolnicy i producenci rolni często podkreślają jak ważne jest informowanie klientów o tym co jest, a co nie jest produktem polskim. Nawet podczas wczorajszych protestów rolniczych w Warszawie, organizatorzy demonstracji za pośrednictwem megafonów zwracali się do Warszawiaków i mieszkańców innych miast z apelem o kupowanie polskich produktów rolnych. 

Obowiązek oznaczania mięsa

Tym razem kwestia ta znalazła swoje odzwierciedlenie w prawie. Wczoraj (30 września br.), weszły w życie przepisy nakładające obowiązek prezentowana (na etapie sprzedaży detalicznej) flagi kraju pochodzenia w odniesieniu do nieopakowanego mięsa. W nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych wprowadzono dodatkowy wymóg prezentowania grafiki przedstawiającej flagę państwa pochodzenia w przypadku nieopakowanego świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa ze świń, owiec, kóz i drobiu (oprócz informacji słownej o pochodzeniu zgodnie z rozporządzeniem nr 1337/2013). Dodajmy, że obowiązek ten nie dotyczy mięsa sprzedawanego luzem, w odniesieniu do którego podano znak: „Produkt polski”.


Przepisy mówią też, że deklarację kraju pochodzenia mięsa wskazywać należy na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu bezpośrednio przy jego prezentacji. Jej rozmiar (tj. wielkość czcionki dla informacji słownej oraz wysokość flagi) nie może być mniejsza niż wysokość czcionki użytej do prezentacji nazwy mięsa. Grafika flagi może natomiast mieć uproszczoną formę, o ile pozwala to na właściwą identyfikację państwa pochodzenia.

Źródło i foto: MRiRW

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x