czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img

Dobra informacja dla rolników. Jakie zmiany czekają nas w WPR?

spot_img

Poważne obawy pojawiły się wraz dokumentem “Europejski Zielony Ład”. Zamysł był dobry. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że podejmowane przez ludzkość działania mają większy lub mniejszy wydźwięk na środowisku. Jednak strategia „Od pola do stołu” niewyjaśnionych aspektów które mogłyby zaszkodzić funkcjonowaniu rolnictwu.

Ukłon w stronę rolnictwa?

Państwa Unii Europejskiej nie będą miały prawnego obowiązku dostosowania następnej WPR do ambicji Nowego Zielonego Ładu. -wypowiedział się Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa w trakcie jednej z ostatnich konferencji prasowych.

Nie da się zaprzeczyć, że to istotna deklaracja dla wszystkich europejskich farmerów.

 Pokazuje bowiem, że Komisja Europejska nie zamierza poświęcić rolników w imię walki ze zmianami klimatycznymi. Czy deklaracje dojdą do skutku? Wszystko okaże się  w  ostatecznych propozycjach unijnych aktów prawnych.

Przypomnijmy na czym polega strategia Nowego Zielonego Ładu

Zmiany w rolnictwie obejmują między innymi:

  1. 10% odłogowanie gruntów rolnych,
  2. przeznaczenie 25% gruntów pod uprawy ekologiczne
  3. znaczące ograniczenie stosowania nawozów i środków ochrony roślin.

Słuszne założenia nie uwzględniały skutków wdrożenia strategii, preferowanych dróg dochodzenia do założonych celów z rozpisaniem na poszczególne kraje członkowskie UE oraz informacji o środkach pomocowych dla unijnego rolnictwa, które pomogą przetrwać okres transformacji na „bardziej zielone”.

Nowe deklaracje zakładają nową politykę rolną bez wymogów zielonego ładu. To krok w dobrym kierunku, który pozwoli europejskim farmerom lepiej przygotować się do wyzwań związanych z polityką klimatyczną – napisano w specjalnym oświadczeniu Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych

Maria Chmal
źródło: Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x