środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Duże ułatwienie. Rolnicy mogą korzystać z elektronicznych świadectw fitosanitarnych

spot_img

Z początkiem lipca br. pojawiło się duże ułatwienie dla polskich rolników i eksporterów. Od teraz świadectwa fitosanitarne towarzyszące polskim produktom rolnym eksportowanym do państw trzecich, będą mogły być wydawane także w wersji elektronicznej. Ale to nie wszystko. Co jeszcze nowego czeka rolników?

Elektroniczne świadectwa fitosanitarne

Pojawienie się tego typu rozwiązania ma na celu uproszczenie i ułatwienie procedury certyfikacji eksportowej, której oczekiwali rolnicy jak i eksporterzy bowiem coraz więcej państw trzecich dopuszcza bowiem obecnie taką formę certyfikacji. Oczywiście świadectwa fitosanitarne będą mogły być nadal wydawane w tradycyjnej, papierowej formie. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wydająca świadectwa fitosanitarne, jest w pełni przygotowana do wprowadzanych rozwiązań. 

Stałe stawki dopłat do materiału siewnego

Z nowinek, w tym roku zostanie wydane rozporządzenia Rady Ministrów, które ustanowi stałe stawki dopłat dla poszczególnych grup roślin, tj.: roślin zbożowych, roślin strączkowych, ziemniaka oraz mieszanek zbożowych i pastewnych – zarówno dla materiału siewnego wytworzonego w sposób konwencjonalny jak również dla materiału wytworzonego w reżimie ekologicznym. Stała stawka dopłaty ułatwi wnioskodawcom kontrolowanie poziomu wykorzystania przysługującego im limitu pomocy de minimis w rolnictwie.

źródło: MRIRW
Zdj: pixabay

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x