czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

W PROW będzie więcej pieniędzy na „Inwestycje w środki trwałe”. O ile?

spot_img

Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję w sprawie zmian zgłoszonych do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Dzięki temu zostały podwyższone m.in. kwoty i stawki wsparcia dla działania „Inwestycje w środki trwałe” dla operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Ile obecnie wynosi maksymalna wysokość pomocy?

Zapaść w polskim rolnictwie. Tak źle jeszcze nie było
zdj: Archiwum AP

Jaki jest zakres pomocy w działaniu „Inwestycji w środki trwałe”?

Zdecydowano się na podniesienie wysokości pomocy aby beneficjenci, którym przyznano maksymalną kwotę wsparcia, ale również tym, którzy zawarli umowy poniżej maksymalnego progu pomocy, mogli zrealizować zaplanowane wcześniej inwestycje związane z rozwojem gospodarstwa, bez konieczności ograniczania zakresu operacji.

Aktualnie wsparcie, które można uzyskać, to:

  • 60% kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo
  • 50% kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji i nie mniej niż 30% kosztów kwalifikowalnych.

„Inwestycje w środki trwałe” – jaka jest maksymalna wysokość pomocy?

Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne, w tym na realizację projektów zbiorowych w ramach poddziałania w okresie realizacji PROW 2014–2020, nie może przekroczyć (limity nie łączą się):

  • 1 mln zł – w przypadku operacji realizowanej w ramach obszaru A;
  • 600 tys. zł – w przypadku operacji realizowanej w ramach obszarów B–D (przy czym na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca, nie może przekroczyć 250 tys. zł);
  • 100 tys. zł – w przypadku operacji realizowanej w ramach obszaru E.

Pomoc przyznaje się na operację o planowanej wysokości kosztów kwalifikowalnych powyżej 15 tys. zł w przypadku operacji w obszarze E oraz powyżej 50 tys. zł, w pozostałych obszarach.

Czego dotyczy wsparcie w działaniu „Inwestycji w środki trwałe”

Wsparcie jest przyznawane w szczególności na inwestycje związane z: budową, przebudową, modernizacją budynków lub budowli wykorzystywanych do produkcji rolnej, zakupem maszyn, urządzeń, wyposażenia do produkcji rolnej oraz budową lub zakupem elementów infrastruktury technicznej wpływających bezpośrednio na warunki prowadzenia działalności rolniczej.

źródło: gov.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x