czwartek, 28 października, 2021
spot_img

Czy gospodarstwo rolne za 8,87 mln euro trafi w ręce Irlandczyków?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Wielu irlandzkich rolników zainteresowało się polskim gospodarstwem rolnym wystawionym na sprzedaż na arenie międzynarodowej. Wystawione zostało ono na sprzedaż także w Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech i Polsce. Koszt tego gospodarstwa bez uwzględnienia budynków to 8,87 mln euro. 

Gospodarstwo położone jest 54 km na południe od Gdańska i obejmuje 495 ha. Na sprzedaż wystawiła ją firma Brown&Co z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Jak informuje portal Irish Farmers Journal obecnie uprawiane są tam pszenica ozima i jara, rzepak i buraki cukrowe. Jak zostało opisane gospodarstwo znajduje się tam ziemia bardzo wysokiej jakości z namułem aluwialnym. 

W gospodarstwie znajdują się również magazyny zbożowe, nawozowe i środków ochrony roślin, jak również duża suszarnia zboża. W 2019 roku dopłaty bezpośrednie dla tego gospodarstwa wyniosły 107 700 euro według aktualnych kursów walut.

Jak powiedział przedstawiciel sprzedawcy, budynki nie są uwzględnione proponowanej cenie i stanowią niewielki procent ogólnej wartości. Spółka chce sprzedać je jako odrębną wartość w stosunku do ziemi. Poczynione w nich zostały konkretne inwestycje. `

Możliwa jest również umowa sprzedaży i leasingu zwrotnego, która może zainteresować dla inwestorów nierolniczych. W ramach umowy uzgodniona będzie wartość sprzedaży gospodarstwa. W dalszej kolejności podpisana zostanie umowa dzierżawy z aktywnym dzierżawcą na okres 3-5 lat. Czynsz dzierżawny będzie ustalony w taki sposób by dawał ok. 3% zwrotu, indeksowanego do inflacji. 

Źródło: Bussiness Insider

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
595ObserwującyObserwuj
8,930SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x