poniedziałek, 2 sierpnia, 2021

Czy gospodarstwo rolne za 8,87 mln euro trafi w ręce Irlandczyków?

-REKLAMA-spot_img

Wielu irlandzkich rolników zainteresowało się polskim gospodarstwem rolnym wystawionym na sprzedaż na arenie międzynarodowej. Wystawione zostało ono na sprzedaż także w Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech i Polsce. Koszt tego gospodarstwa bez uwzględnienia budynków to 8,87 mln euro. 

Gospodarstwo położone jest 54 km na południe od Gdańska i obejmuje 495 ha. Na sprzedaż wystawiła ją firma Brown&Co z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Jak informuje portal Irish Farmers Journal obecnie uprawiane są tam pszenica ozima i jara, rzepak i buraki cukrowe. Jak zostało opisane gospodarstwo znajduje się tam ziemia bardzo wysokiej jakości z namułem aluwialnym. 

W gospodarstwie znajdują się również magazyny zbożowe, nawozowe i środków ochrony roślin, jak również duża suszarnia zboża. W 2019 roku dopłaty bezpośrednie dla tego gospodarstwa wyniosły 107 700 euro według aktualnych kursów walut.

Jak powiedział przedstawiciel sprzedawcy, budynki nie są uwzględnione proponowanej cenie i stanowią niewielki procent ogólnej wartości. Spółka chce sprzedać je jako odrębną wartość w stosunku do ziemi. Poczynione w nich zostały konkretne inwestycje. `

Możliwa jest również umowa sprzedaży i leasingu zwrotnego, która może zainteresować dla inwestorów nierolniczych. W ramach umowy uzgodniona będzie wartość sprzedaży gospodarstwa. W dalszej kolejności podpisana zostanie umowa dzierżawy z aktywnym dzierżawcą na okres 3-5 lat. Czynsz dzierżawny będzie ustalony w taki sposób by dawał ok. 3% zwrotu, indeksowanego do inflacji. 

Źródło: Bussiness Insider

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,990SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły