środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Czy gospodarstwo rolne za 8,87 mln euro trafi w ręce Irlandczyków?

spot_img

Wielu irlandzkich rolników zainteresowało się polskim gospodarstwem rolnym wystawionym na sprzedaż na arenie międzynarodowej. Wystawione zostało ono na sprzedaż także w Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech i Polsce. Koszt tego gospodarstwa bez uwzględnienia budynków to 8,87 mln euro. 

Gospodarstwo położone jest 54 km na południe od Gdańska i obejmuje 495 ha. Na sprzedaż wystawiła ją firma Brown&Co z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Jak informuje portal Irish Farmers Journal obecnie uprawiane są tam pszenica ozima i jara, rzepak i buraki cukrowe. Jak zostało opisane gospodarstwo znajduje się tam ziemia bardzo wysokiej jakości z namułem aluwialnym. 

W gospodarstwie znajdują się również magazyny zbożowe, nawozowe i środków ochrony roślin, jak również duża suszarnia zboża. W 2019 roku dopłaty bezpośrednie dla tego gospodarstwa wyniosły 107 700 euro według aktualnych kursów walut.

Jak powiedział przedstawiciel sprzedawcy, budynki nie są uwzględnione proponowanej cenie i stanowią niewielki procent ogólnej wartości. Spółka chce sprzedać je jako odrębną wartość w stosunku do ziemi. Poczynione w nich zostały konkretne inwestycje. `

Możliwa jest również umowa sprzedaży i leasingu zwrotnego, która może zainteresować dla inwestorów nierolniczych. W ramach umowy uzgodniona będzie wartość sprzedaży gospodarstwa. W dalszej kolejności podpisana zostanie umowa dzierżawy z aktywnym dzierżawcą na okres 3-5 lat. Czynsz dzierżawny będzie ustalony w taki sposób by dawał ok. 3% zwrotu, indeksowanego do inflacji. 

Źródło: Bussiness Insider

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x