czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Czy doczekamy się w tym roku pomocy suszowej?

spot_img

W ubiegłym roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk, zapowiedział  pomoc dla rolników dotkniętych suszą w 2022 roku. Ci, którzy nie spełnili kryteriów pomocy społecznej w poprzednim roku, ale zgłosili dokumentowane szkody, mieli otrzymać wsparcie suszowe w 2023 roku. Jak obecnie wygląda sytuacja. Minister Robert Telus poinformował na konferencji, która odbyła się 4 lipca, że Komisje ds. Szkód Suszowych ponownie wejdą na pola.

Komisje suszowe i aplikacja suszowa mają działać jednocześnie

Aplikacja suszowa nie spełnia swojego zadania tak jak powinna. W czerwcu, podczas rozmów na konferencji w IUNG w Puławach, wspomniano o możliwości powołania komisji do badania suszy w Polsce, co umożliwiłoby wypłacenie wsparcia rolnikom.  Teraz ma to zostać uskutecznione.

Jak mówił na konferencji minister Telus – “Będzie to robione równolegle, to znaczy i aplikacja będzie działać i będzie działać komisja. Będziemy się przyglądać różnicom między komisjami a aplikacją. Jeżeli te różnice będą duże, to wtedy będzie interwencja wojewody. W ten sposób będą te wnioski weryfikowane.”

Minister Telus jednak nie przedstawił dalszych szczegółów na ten temat.

Jest jedno ale…

W tej sprawie Wielkopolska Izba Rolnicza podkreśla, że obecnie nie istnieją prawne możliwości oceny suszy przez Komisje. Konieczne jest zmienienie lub wydanie nowego rozporządzenia w tym zakresie. Szacowanie strat powinno już teraz mieć miejsce. 

Rolnicy rozpoczęli zbiory zbóż ozimych, zwłaszcza jęczmienia ozimego, i wielu z nich zgłasza znacznie niższe plony, nawet o 50%. Konieczna jest jak najszybsze podjęcie działań legislacyjnych w tej kwestii.

źródłó: wir.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x