czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Gdzie jest zaległa pomoc suszowa? Słowa ministra przepadły w próżni

spot_img

Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej niedawno poruszyło kwestię niezrealizowanej pomocy suszowej dla rolników. W ubiegłym roku, ówczesny Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk – publicznie zadeklarował uruchomienie kolejnej pomocy dla rolników, którzy ucierpieli z powodu suszy w 2022 roku. Wszyscy ci, którzy nie spełnili kryteriów pomocy społecznej w 2022 roku, a zanotowali szkody udokumentowane protokołami strat za ten rok, mieli otrzymać pomoc suszową w kolejnym, czyli w 2023 roku. To były doniesienia płynące z samego Ministerstwa.

pomoc suszowa

Pomoc suszowa skończyła się na obietnicach

Mimo że obecnie mamy koniec maja, nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Rolnicy, którzy doświadczyli mocno klęski suszy w 2022 roku, z niecierpliwością oczekują na wiadomości dotyczące wsparcia, na które liczyli. Blisko 52 tysiące gospodarstw złożyło wnioski o pomoc suszową, jednakże tylko niewielka część z nich otrzymała jedynie skromną pomoc społeczną. Dlatego właśnie rolnicy liczyli na zapewnienie płynności finansowej dla wielu dotkniętych gospodarstw poprzez przyznanie obiecanej pomocy suszowej.

Klęska suszy w 2022 roku miała poważne skutki. Upały i brak deszczu spowodowały znaczne straty w plonach i zniszczenia na polach. Rolnicy ponieśli duże koszty związane z nawadnianiem, a wiele gospodarstw boryka się z trudnościami finansowymi. Dlatego obiecana pomoc suszowa miała być dla wielu z nich oczekiwanym wsparciem w trudnych czasach.

Gdzie jest zaległa pomoc suszowa? Apel Wielkopolskiej Izby Rolniczej

Brak informacji ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi budzi niepokój wśród rolników. Oczekiwali oni konkretnych działań rządu w celu zrealizowania obietnic związanych z pomocą suszową. Ponieważ nie otrzymali jeszcze żadnych konkretnych informacji na temat terminów i sposobu realizacji pomocy, istnieje obawa, że rolnicy będą musieli zmagać się z dalszymi trudnościami finansowymi sami.

W tej sytuacji Wielkopolska Izba Rolnicza zaapelowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jak najszybsze udzielenie wyjaśnień dotyczących pomocy suszowej. Rolnicy potrzebują pewności co do wsparcia, na które liczyli i które miało im pomóc w przezwyciężeniu trudności.

źródło: WIR

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x