sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Notowania giełdowe zbóż i oleistych wzrosły w minionym tygodniu

spot_img

Najważniejszymi czynnikami, które spowodowały ubiegłotygodniowe wybicie wycen kontraktów terminowych były destruktywne działania Rosji w sprawie korytarza zbożowego na Morzu Czarnym oraz obawy pogodowe w USA, w tym fatalna kondycja pszenicy ozimej. Zamykaniu krótkich pozycji (ograniczaniu ryzyka) sprzyjał też długi weekend w Stanach Zjednoczonych, gdzie w poniedziałek w obchodzony jest tam Dzień Pamięci.

Mocno spowolniona inspekcja transportów morskich

Mimo przedłużenia umowy zbożowej w połowie maja, Rosja celowo torpeduje odprawy statków płynących do największego ukraińskiego portu (Pivdenny) i mocno spowalnia inspekcje pozostałych transportów morskich. Tradycyjnie już tego typu działania Rosji podbijają wyceny giełdowe obu zbóż i rzepaku, ponieważ Ukraina jest dużym dostawcą tych towarów na rynek światowy.

Amerykańska kukurydza liderem

Amerykańska kukurydza była liderem wzrostów, ponieważ zakończyła tydzień aż 9% zyskiem. W konsekwencji wycena najbliższej serii kukurydzy wzrosła do ponad 6,0 usd/buszel – najwyżej od miesiąca.

Perspektywy pogodowe w pasie upraw kukurydzy (też soi) zapowiadają temperatury powyżej średniej i opady poniżej średniej w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Na razie jest za wcześnie na negatywny wpływ na plony, ale jeśli prognozy się nie zmienią, to mówienie o suszy szybko się nasili.

Kontrakty na soją zyskały niespełna 2% w skali tygodnia, korzystając z obaw pogodowych i realizacji zysków przez inwestorów finansowych (zamykanie krótkich pozycji).

Amerykańska pszenica (+1,8% w tygodniu) i unijna pszenica (+2,6% w skali tygodnia) znalazły wsparcie w obawach o fatalny stan upraw pszenicy ozimej na południu USA (zbiory odmian ozimych się tam zaczynają), a większe ryzyko dotyczące dostaw zboża z Morza Czarnego wróci w lipcu, ponieważ Rosja twierdzi, że wycofa się z umowy w lipcu, jeśli ich żądania zniesienia sankcji związanych z rosyjskim eksportem nie zostaną spełnione.

Słaby eksport zbóż i soi

Wzrost światowych cen pszenicy jest ograniczony, ponieważ Rosja nadal kontroluje rynek eksportowy dzięki znaczącej przewadze cenowej i olbrzymim zapasom. W USA słaby eksport zbóż i soi nadal jest czynnikiem spadkowym, ponieważ a globalni nabywcy przenieśli się z zakupami kukurydzy i soi do Brazylii.

Unijny rzepak podrożał w minionym tygodniu o prawie 4% (15,5 eur/t), kończąc tydzień powyżej poziomu 410 eur/t. Notowania rzepaku korzystały z odbicia cen olejów roślinnych i silnego wybicia na rynku ropy.  Potencjał produkcji oleju palmowego w Azji Południowo-Wschodniej maleje z powodu El Nino. Jednocześnie ropa zanotowała pokaźny wzrost, ponieważ Arabia Saudyjska zasugerowała możliwe cięcie wydobycia surowca na najbliższym posiedzeniu OPEC+.

Zmiany okresowe notowań kontraktów futures

RZUT OKA NA WYKRESY

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x