środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Efektywność i precyzja zbioru. Innowacyjna zgrabiarka debiutuje na rynku!

spot_img

Projektując pierwszą w Polsce zgrabiarkę podbieraczowo-taśmową, badacze z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego oraz inżynierowie firmy SaMASZ zatroszczyli się o niezwykłe doświadczenia użytkowników. Nowoczesne urządzenie zapewnia nie tylko szybkie i precyzyjne działanie, ale również czysty i efektywny proces zbioru. Dodatkowo, zgrabiarka potrafi generować mapy plonów, dostarczając cennych informacji dla rolników. A co najlepsze, ta innowacyjna maszyna jest już dostępna na rynku.

zgrabiarka podbieraczowo-taśmowa SaMASZ

Nowoczesne rozwiązanie dla efektywnego zbioru traw, słomy i roślin strączkowych

Zgrabiarki są niezastąpione w procesie zbierania traw, słomy oraz roślin motylkowych, które zostaną przekształcone w sianokiszonkę lub będą bezpośrednio skarmiane zwierzętom hodowlanym. Dodatkowo, te precyzyjne maszyny są również idealne do delikatnego zbierania roślin strączkowych, które później będą poddane omłotowi. W tym kontekście, zgrabiarki podbieraczowo-taśmowe stanowią nowatorskie rozwiązanie wśród rodzimych producentów.

Ta innowacyjna maszyna w pełni wykorzystuje możliwości automatyzacji, a także posiada zaawansowany system rejestracji zebranego plonu oraz GPS. Dostępna jest w dwóch wersjach, dwusegmentowej i trzysegmentowej, co pozwala dostosować jej działanie do konkretnych potrzeb i warunków pracy. 

Perfekcyjne zbieranie dzięki zaawansowanym modułom i synchronizacji prędkości

Zgrabiarka podbieraczowo-taśmowa składa się z trzech kluczowych modułów, które współdziałają w celu zapewnienia efektywnego zbioru. Pierwszym zespołem jest podbieracz, który odpowiedzialny jest za precyzyjne zbieranie materiału. Kolejnym elementem jest przenośnik taśmowy z zespołem kopiującym teren, który zapewnia płynne i równomierne przemieszczanie zebranego materiału. Całość jest solidnie zintegrowana z ramą i układem kołowym, które zapewniają stabilność i mobilność urządzenia.

Warto podkreślić, że prędkości obrotowe podbieracza i przenośnika taśmowego są automatycznie synchronizowane, w zależności od prędkości roboczej i ilości zbieranego materiału. Sterowanie ich napędem oparte jest na zaawansowanym algorytmie, co przekłada się na szybszą i bardziej efektywną pracę zgrabiarki, skracając jednocześnie czas zbioru.

Gwarancja suchego i pełnowartościowego materiału paszowego

W porównaniu do tradycyjnych zgrabiarek karuzelowych, zgrabiarki podbieraczowo-taśmowe oferują wiele korzyści. Pozwalają one uzyskać idealnie podsuszony lub suchy materiał, pozbawiony kamieni, pecyn ziemi i piachu. Natomiast drobne, ale cenne składniki odżywcze roślin (np. lucerna) zostają zachowane w pokosie, podczas gdy zgrabiarki karuzelowe często je odrzucają. Dzięki temu, rolnicy mogą uzyskać pełnowartościową karmę dla zwierząt.

Precyzyjny i ekonomiczny zbiór

Zgrabiarki posiadają innowacyjny system monitorowania zebranego plonu, który składa się z zaawansowanej kamery 3D oraz oświetlacza punktów podczerwieni. Ten zaawansowany system pozwala na dynamiczne dostosowywanie prędkości podbieracza i taśmy transportowej, gdy maszyna przechodzi przez obszar o mniejszej ilości siana. Dzięki temu oszczędza się energię i redukuje koszty eksploatacji. Dodatkowo, system zbiera również szczegółowe informacje na temat zebranego materiału, które są synchronizowane z danymi o położeniu zgrabiarki na polu, rejestrowanymi przez system GPS. Dzięki niej można dokładnie zidentyfikować, które obszary użytku zielonego są bardziej wydajne, a które wymagają poprawy.

 “To innowacyjne rozwiązanie – mówi Tomasz Szulc, zastępca dyrektora Centrum Technologii Rolniczej i Spożywczej Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego. – Mapa plonów pozwala lepiej planować przyszłe nawożenie lub inne zabiegi agrotechniczne. Idealnie wpisuje się to w potrzeby rolnictwa precyzyjnego, a także zrównoważonej produkcji, bezpiecznej dla środowiska i przynoszącej zysk rolnikowi” – dodaje.

Imponujące rozmiary robocze i osiągi 

Zgrabiarka dwusegmentowa ma szerokość roboczą ok. 9 m, a trzysegmentowa ok. 11,8 m. W ciągu godziny mogą zebrać materiał w pokos odpowiednio z obszaru 13 i 18 ha.

“Wydajnością, jakością i trwałością zaprojektowana przez nas zgrabiarka nie odbiega od produktów oferowanych przez liderów branży na świecie. Dodatkowe funkcjonalności sprawiają, że jest produktem wyjątkowym” – podkreśla Tomasz Szulc.

Zgrabiarka podbieraczowo-taśmowa, która została opracowana przez firmę SaMASZ we współpracy z Poznańskim Instytutem Technologicznym, już dostępna jest na rynku. Po raz pierwszy urządzenie zostało zaprezentowane na targach Agro Show w Bednarach w 2021 roku, gdzie zdobyło szerokie uznanie. Od tamtego czasu zgrabiarka otrzymała kilka prestiżowych nagród branżowych, co potwierdza jej innowacyjność i jakość.

źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x