poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Pożar pola w Byczynie. 10 hektarów zboża strawione w 40 minut

spot_img

Mimo gwałtownych ulewnych burz, susza rolnicza i zagrożenie pożarowe wciąż dają się we znaki. Niestety, wczoraj tj. 5 lipca doszło do ogromnego pożaru w Byczynie, w województwie opolskim. W ciągu zaledwie 40 minut ogień zniszczył dziesięć hektarów zboża na polu. W akcji gaśniczej brało udział dziewięć zastępów strażackich.

źródło: KP PSP w Kluczborku

9 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar na polu przy ulicy Kluczborskiej w Byczynie wybuchł wczoraj, 5 lipca, po godzinie 13:00. Ogniem objęte było pole przy drodze wjazdowej do Byczyny, w okolicach stacji benzynowej. Po przybyciu zastępów strażackich z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Kluczborka oraz jednostek OSP z terenu gminy Byczyna, strażacy zastali rozwinięty pożar jęczmienia na pniu. W akcji gaśniczej uczestniczyło łącznie 9 zastępów straży pożarnej.

Działania gaśnicze polegały na energicznym podawaniu strumieni wody w celu opanowania pożaru, a następnie na dokładnym przelaniu terenu po pożarze” – poinformował młodszy kapitan Karol Grzyb, oficer prasowy komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kluczborku. 

Spłonęło 10 ha zboża w ekspresowym tempie

Pożar trwał przez około 40 minut, pochłaniając niezwykle dużą powierzchnię – aż 10 hektarów zboża. Ogień rozprzestrzenił się szeroko, tworząc gęstą chmurę dymu, która opanowała całą okolicę Byczyny. Jak się okazało, przyczyną pożaru było zaprószenie ognia z maszyny rolniczej, której iskry rozniecone przez wiatr wywołały katastrofalne skutki. Straty oceniono na około 60 tysięcy złotych.

Przed nami gorące lato, czas żniw, a także intensywnych prac na polu. Chociaż nie możemy przewidzieć wszystkich zdarzeń, zasada „lepiej dmuchać na zimne” jest tutaj jak najbardziej stosowna. Zachęcamy do zapoznania się z naszą specjalną publikacją – Pożar w gospodarstwie. Jak minimalizować ryzyko?

źródło: Kluczbork 112; opolskie ratownictwo

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x