niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Wskaźnik rocznego tempa inflacji spadł we wrześniu do 8,2%

spot_img

Według wstępnego raportu GUS (z 29.09.2023) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu o 8,2% (10,1% w sierpniu) w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Jest to kolejny (siódmy) miesiąc ze spadkiem rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym. Oznacza to (jeśli potwierdzą się dane w finalnym odczycie), że wrześniowy wskaźnik rocznej inflacji jest najniższy od listopada 2021 roku. Dane o GUS były lepsze od oczekiwań, ponieważ średnia prognoz analityków wynosiła: 8,5% r/r.

Spadek tempa rocznej inflacji wynika nadal głównie z wysokiej bazy, ponieważ we wrześniu 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen (17,2% w skali roku).

Kolejną przyczyną tak dużego spadku rocznej inflacji, a nawet deflacji w skali miesięcznej były mocno zaniżone przez PKN Orlen ceny paliw! Warto zauważyć, że w skali 2 lat ceny we wrześniu wzrosły aż o 25,4%!

Wstępne dane GUS pokazują, że w skali roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły  we wrześniu o 10,3% r/r, nośników energii wzrosły o 9,9%, ale ceny paliw do prywatnych środków spadły o 7,0%.

Dobrą informacją jest to, że ceny całego koszyka towarów i usług konsumpcyjnych spadły w ujęciu miesięcznym, a prym w spadkach wiodły paliwa do prywatnych środków transportu.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych obniżyły się o 0,4%, nośników energii spadły o 0,8%, a paliwa potaniały o 3,1% w porównaniu do sierpnia.

W UE tylko Węgrzy, Czesi i Słowacy gorzej radzą sobie z walką z inflacją!

Źródło: GUS, Eurostat

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x