wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Grupa Azoty straciła i to dużo. Wyniki finansowe mówią same za siebie

spot_img

Grupa Azoty ogłosiła znaczące straty finansowe w drugim kwartale 2023 roku. Skonsolidowana strata netto wyniosła aż 543,96 mln zł, w porównaniu z zyskiem w wysokości 715,81 mln zł rok wcześniej. Jakie są główne przyczyny tego niekorzystnego wyniku i perspektywy na przyszłość?

Grupa Azoty straciła i to dużo. Wyniki finansowe mówią same za siebie

Skutki agresji Rosji na Ukrainę i zawieszenie ceł przez UE

„W II kwartale br. grupa kapitałowa Grupa Azoty uzyskała skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 3 491 mln zł, wynik EBITDA na poziomie minus 608 mln zł i marżę EBITDA na poziomie minus 17,4%.”

Grupa Azoty podkreśla, że jednym z głównych czynników wpływających na jej wyniki były skutki agresji Rosji na Ukrainę oraz decyzja Unii Europejskiej o zawieszeniu ceł na import mocznika i amoniaku spoza UE. To spowodowało niekorzystne warunki rynkowe dla wszystkich producentów europejskiej branży nawozowo-chemicznej. W wyniku tego Grupa Azoty zanotowała straty, a marża EBITDA wyniosła minus 17,4%.

Wzrost popytu w segmencie AGRO

Jak czytamy w raporcie spółki, od III kwartału 2023 roku Grupa Azoty obserwuje odbcie w swoim największym segmencie, czyli w obszarze rolnym. 

“Zakładamy, że w kolejnych miesiącach producenci rolni będą nadal zwiększać swoją aktywność zakupową”

Mimo trudności, Grupa Azoty podkreśla, że wciąż wypełnia wszystkie zobowiązania w zakresie obsługi i spłaty zobowiązań wynikających z umów o finansowanie. 

źródło: forsal.pl; grupaazoty

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
9 miesięcy temu

To nie wina ani skutek agresji Rosji na Ukrainę a błędne decyzje prezesów Grupy Azoty . Jak gaz drożał to oni podnosili ceny nawozów sztucznych, tłumaczenie ich było takie że cena gazu to 80 procent ceny końcowej , gaz staniał nawozy jak były drogie tak są nadal. Prezes Grupy Azoty myślał że głupi rolnik i tak kupi nawozy po sztucznie zawyżonej cenie i znów będą nagrody a tu strzał w kolano , bo rolnik nie kupił. A nie kupił dlatego że kiedyś relacja ceny nawozów do ceny skupu zbóż była korzystna ,a nie zboże cena 700zł/tona , a nawozy cena 3900zł/tona , ile teraz trzeba sprzedać zboża aby kupić tonę nawozu.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x