niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

W kwietniu rosły światowe ceny oleju rzepakowego i słonecznikowego

spot_img

Indeks cen olejów roślinnych FAO wynosił średnio 130,9 punktu, co oznacza wzrost o 0,3 punktu (0,3 procent) w ujęciu miesięcznym i stanowi najwyższy poziom od 13 miesięcy.

Wzrost indeksu odzwierciedla efekt netto wyższych notowań oleju słonecznikowego i rzepakowego, z nawiązką kompensując nieco niższe ceny oleju palmowego i soi.

Międzynarodowe ceny oleju słonecznikowego i rzepakowego stale rosły, czemu sprzyjały, odpowiednio, utrzymujące się duże zakupy importowe na świecie oraz obawy związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi dla rzepaku ozimego w niektórych częściach Europy.

Oleje palmowy i sojowy taniały w kwietniu

Międzynarodowe ceny oleju palmowego wykazywały tendencję spadkową w kwietniu, na co duży wpływ miała sezonowa wyższa produkcja w wiodących krajach produkujących olej palmowy oraz utrzymujący się ograniczony światowy popyt importowy.

Tymczasem światowe ceny oleju sojowego spadły po krótkotrwałym ożywieniu, co odzwierciedla perspektywy znacznych dostaw z Ameryki Południowej po korzystnych perspektywach produkcji soi.

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x