środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Unijny rzepak zamknął tydzień najwyżej od września ubiegłego roku – raport z giełowego rynku zbóż i oleistych

spot_img

Notowania unijnego rzepaku z dostawą w sierpniu wzrosły w skali minionego tygodnia o 10,25 euro (2,2%) do 469,75 eur/t w piątek (03.05.2024). Jest to najwyższa cena płacona za rzepak (stary i nowy) od września 2023 roku. Seria rzepaku z dostawą w maju zakończyła definitywnie obrót w ostatnim dniu kwietnia ceną o 30 euro niższą.

Notowania unijnego rzepaku kontynuowały wzrosty na Euronext-Paryż w związku z niekorzystną pogodą we Francji, gdzie burze z ostatnich kilku dni i prognozy wciąż intensywnych opadów w ciągu najbliższych dwóch tygodni mogą spowodować ograniczenie potencjału produkcji rzepaku.

Odbicie na rynku soi dodatkowo wsparło ceny rzepaku

Druga połowa tygodnia przyniosła gwałtowne odbicie notowań soi w Chicago w reakcji na nadmierne opady deszczu na południu Brazylii (opóźniają się zakończenie zbiorów) i zapowiedź podobnych zjawisk pogodowych na terenach siewów soi w USA (możliwe opóźnienia w zasiewach). W konsekwencji notowania najbliższej serii na soję zamknęły tydzień na kilkutygodniowych maksimach (12,02 usd/buszel).

Rosnące ceny oleju rzepakowego wspierają kontrakt na unijny rzepak

Międzynarodowe ceny oleju rzepakowego rosną czemu sprzyjały, odpowiednio, utrzymujące się duże zakupy importowe na świecie oraz obawy związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi dla rzepaku ozimego w niektórych częściach Europy.

Rośnie różnica na korzyść wyceny nowego zbioru pszenicy

W Paryżu kontrakt na starą pszenicę podrożał w piątek (seria majowa) o 5 euro do 209,75 eur/t, co pozwoliło ograniczyć tygodniową stratę do tylko 2 euro/t (-0,9%).

W tym samym czasie wycena nowego zbioru pszenicy (termin wrześniowy) była już o 25,25 eur/t wyższa, tracąc w skali tygodnia symboliczne 0.25 euro. Kontrakt na nowy zbiór zamknął piątek w okolicy 5-miesięcznych maksimów.

Unijny, a zwłaszcza francuski, eksport pszenicy pozostaje nadal w tyle za poprzednim sezonem ze względu na silną konkurencję ze strony Rosji i Ukrainy, co ogranicza potencjał wzrostów. Z drugiej strony pogarszające się perspektywy nowych zbiorów stanowią wsparcie dla cen kontraktów z terminem realizacji we wrześniu i dalszych. Sprzyja temu pogarszający się stan upraw ozimych we Francji, USA i na południ Rosji.

Rosną ceny eksportowe pszenicy

Według operatorów rynku państwowa agencja zbożowa Algierii OAIC zakontraktowała w ramach międzynarodowego przetargu nieokreśloną ilość pszenicy miękkiej po cenie 249 dolarów za tonę C&F. Jego dostawa do importera powinna nastąpić w czerwcu-lipcu br. W poprzednim przetargu Algieria zakontraktowała od 870 do 900 tys. ton pszenicy miękkiej po cenie 227,75-228 dolarów za tonę C&F z dostawą w czerwcu.

W Paryżu stara kukurydza potaniała, ale nowy zbiór pozostaje na kilkumiesięcznych maksimach

Stary zbiór unijnej kukurydzy wrócił w okolice 200 eur/t, ale dostawy listopadowe pozostają najdroższe od początku roku

W Paryżu notowania czerwcowej serii kukurydzy (stary zbiór) zamknęły piątek na poziomie 202,0 eur/t po spadku o 6,5 eur/t (-3,1%) w skali tygodnia. W tym samym czasie kukurydza z nowego zbioru (seria na listopad) wyceniana była na 210 eur/t – bez zmian w skali tygodnia (poziomy z początku stycznia).

Nowym dostawom unijnej kukurydzy sprzyja mocno opóźnione tempo zasiewów we Francji. Ostatni raport FranceAgrimer pokazał zaawansowanie zasiewów kukurydzy na 45% planowanego areału w porównaniu do 70% średnio w ciągu pięciu lat.

W przypadku kukurydzy uczestnicy rynku obserwują sytuację w Ameryce Południowej. Znacznie niższe, od początkowo rekordowych, dane na temat oczekiwanej produkcji w Brazylii oraz Argentynie zwiększają niepewność na rynku. Z drugiej strony USDA ciągle pozostaje przy dużych prognozach zbiorów dla obu głównych producentów kukurydzy i soi. Jednocześnie, po rekordowych zbiorach, zapasy kukurydzy na koniec tego sezonu powinny w USA wzrosnąć o blisko 60%, co ogranicza potencjał wzrostowy w Chicago.

Okresowe notowania kontraktów giełdowych na zboża i oleiste – zamknięcie z 03.05.2024:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 03.05.2024):

Kontrakty na zboża (pszenica, kukurydza):

Kontrakty na nasiona oleiste:

Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x