środa, 24 lipca, 2024
spot_img

KE obniżyła prognozę zbiorów unijnej pszenicy do najniższego poziomu od czterech lat

spot_img

Komisja Europejska obniżyła prognozę zbiorów pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej w 2024 r. do najniższego poziomu od czterech lat w związku z przewidywanym większym spadkiem powierzchni upraw niż wcześniej oczekiwano. Areał zasiewów tego zboża oszacowano na 20,84 mln ha, czyli o 4,2% poniżej 2023 roku.

Komisja prognozuje obecnie produkcję pszenicy miękkiej w UE-27 na 120,2 mln ton, czyli o prawie 600 tys. ton mniej niż miesiąc wcześniej. Jeśli prognoza się sprawdzi, będzie to najgorszy wynik produkcji tego zboża od 2020 roku.

Produkcja pszenicy miękkiej w UE-27 (tys. ton):

Unijne zapasy pszenicy miękkiej na koniec nowego sezonu powinny obniżyć się o 40%

Skutkiem niższej produkcji i dużo skromniejszego importu (4,5 mln ton w porównaniu do 8,0 mln ton w tym sezonie) powinien być gwałtowny spadek zapasów końcowych pszenicy miękkiej w sezonie 2024/25 do tylko 12,21 mln ton w porównaniu do 20,45 mln ton prognozowanych na koniec tego sezonu.

KE pozostawiła prognozę eksportu pszenicy miękkiej z UE w sezonie 2024/2025 na poziomie 31 mln ton, czyli bez zmian w skali roku.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x